"רשויות המס בישראל רואות בביטקוין נכס לגיטימי שצריך לחייבו במס" 

עורכי הדין ארז אבוהב ואורי גולדמן מתייחסים לכתב האישום התקדימי שפורסם נגד סוחר ביטקוין שלא דיווח על הכנסותיו למס הכנסה 

מימין: עו"ד אורי גולדמן. (צילום: עמית שעל) / עו"ד ארז אבוהב (יחצ) 

עו"ד ארז אבוהב מתמחה בדין הפלילי: "כתב האישום התקדימי נועד לייצר סטנדרט התנהגות חדש בציבור ומלמד כי רשויות האכיפה מחנכות את הציבור באמצעות אכיפה פלילית וענישה, במקום ע"י הסדרת רגולציה וחינוך. 

"הצעת החוק שהציעה למסות את רווחי ההון ממטבעות דיגיטלים אושרה רק בספטמבר 2020 והנה בינואר כבר מוגש אישום תקדימי וראשוני. פעילות האכיפה מדגישה את חשיבות המטבעות הדיגיטלים בעולם העסקי והרשויות מנסות להתאים עצמן למציאות המערבית המתקדמת.

"השימוש במטבעות דיגיטאליים נחשב לבטוח מאוד מבחינת הלבנת הון או מניפולציות למיניהן מאחר ויש בהן טכנולוגיות בטחון  גבוהות. הגשת האישום מלמדת שהרשויות החלו לראות במטבע כנכס לגטימי שצריך לחייבו במס. 

"כתב אישום זה מלמד על העתיד לבוא, כולל ולרבות קופת החילוטים בישראל ואישומי הלבנת ההון. טוב יעשה כל נותן שירותי מטבע באם ימנה קצין ציות ייחודי שיוודא את קיום החובות הרגולטריות בעסק שלו ואצל סוכנים מטעמו בתחום הלבנת ההון."

עו"ד אורי גולדמן, משרד עורכי הדין גולדמן ושות', מתמחה בדיני מיסוי ואיסור הלבנת הון המייצג במספר פרשות שבהן מעורבים נישומים שעשו עסקות במטבעות קריפטוגרפיים: "חישוב המס על הביטקוין מורכב. אדם צריך לשלם מס על מימוש המטבע הקריפטוגרפי. במקרה כזה, בודקים בכמה כסף הוא רכש את המטבע, בכמה הוא מכר אותו, ועל הרווח קובעים את המיסוי. 

"קשה לייחס עלות למטבע שנמכר. יש שני סוגי אנשים - מי שבכלל לא דיווח על עסקאותיו ותפסו אותו - ואז יש לו בעיה שיתכן בנסיבות מסוימות שהיא בעיה פלילית (אי דיווח/העלמס מס). לעומת זאת, יש אחרים שחשבו לתכנן מס מתוך הנחה שרשות המסים לא תגיע אליהם ולכן לא דקדקו במיסוי. 

"אין אמות מידה ברורות וכשאין אמות מידה ברורות לבטח אי אפשר להרשיע בדין פלילי הדורש "ידיעה" ולכל היותר מדובר בהליך אזרחי. עוד יש לזכור, כי מטבע הביטקוין איננו אנונימי. כאשר רוכשים עושים את המסחר דרך חברות חלפנות מסודרות, יש תיעוד של העסקאות הנ"ל. 

"רשות המסים פונה מעת לעת לחברות האלה ומקבלת מהם נתונים לגבי לקוחותיהם וכך יודעת לייצר את נתיב הכסף. גם הסוגיה של תפיסה וחילוט ארנקי ביטקוין מורכבת. שכן המטבע מבוזר וההחזקה בארנק הפיזי אינה מקבילה להימצאותו הוירטואלית של המטבע."

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית