ראש השב"כ: "המעקב הדיגיטלי ייעשה תחת ריסון"

שרי הממשלה אישרו את השימוש באמצעים ביטחוניים שיאפשרו לאתר נשאים ואת מסלולם, וכך לבנות תמונה טובה יותר של אזורי הנדבקים. ראש השב"כ נדב ארגמן הבהיר את המגבלות והנהלים שהוצבו להפעלת האמצעים

 

ראש השב"כ נדב ארגמן. צילום: רונן טופלברג

ללא אישור הכנסת, שרי הממשלה אישרו הלילה (ג') את תקנות החירום שיאפשרו מעקב של שירות הביטחון הכללי על אחרי מסלוליהם של אזרחים ישראלים שאובחנו כחולים בנגיף. התקנות החדשות אושרו בסבב טלפוני. לאחר האישור, ראש השב"כ נדב ארגמן הדגיש כי המעקב ייעשה בריסון ועל פי הנחיות משפטיות וכללים ברורים שהוצבו. 

כך יכולים השב"כ והמשטרה לעקוב אחריכם

למרות האישור שנתנו השרים וניסיונות ההרגעה של ראש הממשלה ושר הביטחון מפני פגיעה בפרטיות, התקנות אושרו לא פיקוחה של הכנסת. ועדת המשנה לענייני מודיעין של ועדת חוץ וביטחון בכנסת הקודמת (ה-22) הייתה אמורה לדון ולאשר את התוכנית של נתניהו, אך חבריה לא הצליחו להגיע להחלטה עד לסיום הכנסת ולהשבעתה של הכנסת ה-23.

ראש השב"כ, נדב ארגמן, התייחס היום לאישור הפעלת האמצעים ונתן את הדגשים שלו לדבר: "שירות הביטחון הכללי נענה לבקשת הדרג המקצועי במשרד הבריאות מתוך אחריות לאומית והבנה שיש בידינו לסייע בהצלת חיים של אזרחי מדינת ישראל. הפניה התקבלה בשב"כ, לאחר שהתברר שלרשויות אחרות במדינה אין את היכולות הטכנולוגיות הנדרשות, כדי לסייע במאמץ זה"

"לאחר שהתקיים ברור ראשוני ממנו עלה כי לשב"כ היכולות המתאימות, התקיימה שורה של דיונים עם גורמי משרד המשפטים, בראשות היועץ המשפטי לממשלה, אשר נתן את אישורו לשילוב היכולות הטכנולוגיות של שב"כ במאמץ הלאומי, לצורך הצלת חיים. שב"כ ער לכך שמדובר בעיסוק החורג מפעילותו השוטפת בסיכול טרור ולכן הבקשה נדונה ואושרה על ידי היועמ"ש לממשלה ונקבעו מנגנוני פיקוח ובקרה סדורים בתהליך", אמר נדב ארגמן.

"כראש שירות הביטחון הכללי", הדגיש ראש השירות, "אני מבקש להבהיר כי רגישות הענין ברורה לי היטב ועל-כן הוריתי כי רק קבוצה מצומצמת מאוד של אנשי שירות תעסוק בנושא וכן כי המידע לא ישמר במאגרי השב"כ. כמו כן, המידע יימסר ישירות למנכ״ל משרד הבריאות או לראש שירותי בריאות הציבור, אשר יעשו שימוש במידע רק לצורך מתן הנחיות שתכליתן הצלת חיי אדם. אני מבקש להדגיש כי שב"כ לא יעסוק בשום שלב באכיפה או פיקוח על חייבים בבידוד. הסיוע הטכנולוגי שנתבקש השב"כ לספק למשרד הבריאות, נועד לתכלית אחת בלבד- הצלת חיי אדם".

בשירות מסבירים כי הסיוע יבוצע אך ורק על פי הנדרש, לצורך התמודדות עם התפשטות המגיפה ותחת מגבלות וריסונים ברורים ומוגדרים, אשר סוכמו עם הגורמים המשפטיים הבכירים במדינה.

"ייעודו של שירות הביטחון  הכללי הוא בראש ובראשונה להציל חיי אדם, מפני איומי טרור, ובנסיבות החריגות אליהן נקלעה מדינת ישראל מעמיד השירות את יכולותיו להצלת חיים, במסגרת המאמץ הלאומי הנוכחי. כראש שירות הביטחון הכללי, אני סבור כי במצב הדברים שתואר לעיל, נכון וראוי  ששב"כ ירתם  למשימה הלאומית, לא יעמוד מנגד, ויתרום מיכולותיו היחודיות למאבק בהתפשטות הנגיף", הדגיש נדב ארגמן.

אולי יעניין אותך גם

המתקפה על הקפיטול בינואר השנה. המוני המתפרעים גויסו דרך הרשתות. צילום: Yuri Gripas/ABACPRESS.COM via REUTERS

ארה״ב: אסטרטגיה חדשה למיגור גיוס פעילי טרור ברשת

הבית הלבן פרסם אתמול אסטרטגיה לאומית למלחמה בטרור פנים, המתייחסת באופן נרחב לשיטות הגיוס המקוונות ולדרכים השונות למנוע זאת. ״המדינה שלנו משאירה מקום נרחב לביטוי דעות, אך לא לאלימות״