תכירו: מטרות עוצם

יעדי התקיפה של צה"ל ברצועת עזה נבחרים בקפידה, וחלקם אף מהווים "מטרות עוצם" - יעדים אסטרטגיים, ביטחוניים והסברתיים של ארגוני הטרור

www.idf.il

מטרות עוצם, כך מסבירים באגף המודיעין, נחשבות יעדי תקיפה בעלי משמעות ביטחונית ותודעתית לגופי הטרור. המטרות הללו, שמהוות נכסי טרור ייחודיים, הן חלק מכריע בפגיעה הצבאית-אסטרטגית בפעילות הפח"ע היוצאת מעזה.

"המטרה שלנו היא לבנות מטרות שיהוו פגיעה מהותית בארגוני הטרור ברצועה", מסביר ראש חוליה בזירה הפלסטינית של חטיבת המחקר באגף המודיעין, "כשמסתכלים על חמאס ברצועת עזה, למשל, מדובר בפגיעה במבנים בבעלות ובשימוש הארגון, המהווים נכסים קריטיים או נכסי שלטון, כאשר אנחנו יודעים להצביע על כך שמתבצעת בהם פעילות חבלנית עוינת נגד ישראל".

איך מבססים מטרת עוצם שמהווה נכס טרור ייחודי, לפני תקיפה?
 
טרם הפעילות ההתקפית נגד מטרות העוצם ברצועה, נדרשים אנשי חטיבת המחקר לבסס את המידע על אותם יעדים במטרה להעביר אותו לדרג המבצע. "לפני התקיפה עצמה צריך לעבוד על הכשרת המטרה, החוליה שלי והמדור כולו פועלים מסביב לשעון כדי ליצור מודיעין שיהווה קצה מבצעי ואופרטיבי לפגיעה בחמאס עבור מקבלי ההחלטות", הוא מתאר. "תהליך המחקר ואיתור המטרות מורכב מאוד", ממשיך ראש החוליה, "נדרשת כאן יצירתיות והפעלת מודיעין מדויק, לכן עלינו לחשוב מחוץ לקופסה ולהגיע לכל המידע הנדרש בהקדם".  
 
כיצד גופי הטרור נפגעים מתקיפת מטרות אלו?
 
"כשאנחנו מביאים לידיעתם של מקבלי ההחלטות נכסים ייחודיים של חמאס, תקיפתם תתבצע בהתאם להשפעה שתהיה לפגיעה בהם על הארגון", מדגיש ראש החוליה ומפרט, "למשל בתקיפות קודמות, אני יודע לומר שאם ישנו נכס שהוא מנגנון ביטחוני, דוגמת נכס המשמש את הכוח המודיעיני הצבאי של חמאס, תוצאת התקיפה שלו תהיה פגיעה מבצעית ותודעתית בחמאס. בנוסף, תקיפת מגדל השידור של טלוויזיית "אל אקצא" שהתבצעה אז, היא פגיעה ב'שופר' ההסתה המרכזי ברצועה".
 
כמו אש בשדה קוצים, תפיסת גודל הנזק מתחילה לחלחל באויב שחש את הפגיעה הטקטית והתודעתית לאחר כל מוקד מרכזי שניצב על הכוונת. "ההשפעה באה לידי ביטוי גם ברשתות החברתיות וגם בהלך הרוח הכללי בציבור", מעיד ראש החוליה.
 
מה ההבדל בין יעדי עוצם ליעדים שאינם כאלו?
 
ההבדל המרכזי בין מטרות עוצם לבין מטרות שאינן כאלו נמדד במידת ההשפעה. "הנכסים הייחודיים של חמאס מאפשרים לנו להגיע לפגיעה מסיבית בארגון, כזו שלא מתאפשרת בתקיפות אחרות", מוסיף ראש החוליה, "מדובר בפגיעה נרחבת בכל ניסיון של ארגון חמאס לסכל את פעולותינו".
 
גם המטה הסודי של חמאס, שהותקף בגל תקיפות זה ומשמש את הביטחון הכללי, המודיעין הכללי והמודיעין הצבאי של הארגון (האחראית על איסוף ומחקר מודיעין כנגד ישראל) מהווה נכס שלטוני מרכזי של הארגון באופן דומה. כך גם משרדי ביטחון הפנים של הארגון, המשמשים את אנשיו למטרות צבאיות, שהופצץ ביממה האחרונה. 
 
"כשקורס בניין משמעותי בלב עזה, הארגון מודע לעניין ומבין שישראל עלתה לרמת פעולה גבוהה יותר ככל שהפגיעה הולכת ומתעצמת", מסכם אותו קצין, "זה התפקיד שלנו, לראות בבוקר את המחיר ששילם האויב ולסייע במערכה״.

 

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית