מסע חיים: אלוף חיים ארז

ספרם של אילן כפיר ודני דור על האלוף חיים ארז הוא בעצם סיפורו של העם היהודי ומדינת ישראל. שואה והישרדות, תקומה, התיישבות ותעשיה, צבא הגנה לישראל ומלחמות - הכל מגולל בסיפור חיים מרתק

מסע חיים: אלוף חיים ארז

צילום: יח"צ

הספר מגולל את פרשת חייו המרתקת של הניג רוזנברג (לימים אלוף חיים ארז), ילד בן ארבע שרץ לבד בלילה, בשלג בפולין בין השטח המוחזק על ידי הגרמנים לבין השטח בשליטה הרוסית, ולצווארו פתק המבקש שיעזרו לו להגיע לאביו. כאן מתחיל מסעו ומסתיים בישראל. מדהים לראות איך הפך הילד פליט השואה לישראלי כל כך ובהמשך קצין בגולני ובשריון.

במבצע "קדש" הוביל כקצין בגולני את חייליו דרך שדה מוקשים בבטחה, ללא פגע. אחר כך בשריון, פיקד בלחימה בשני ארועים קרביים משמעותיים ביותר במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים.

במלחמת ששת הימים היה סגן מפקד גדוד 79 בחטיבה 7 וקבל את הפיקוד על הגדוד המוביל כשנהרג מפקד הגדוד אהוד אלעד ז"ל בעיצומו של קרב. במלחמת יום הכיפורים, כמפקד חטיבה 421 באוגדת שרון צלח ראשון את תעלת סואץ, נקודת ההכרעה באותה מלחמה. ארז הופקד, כאלוף פיקוד הדרום, על משימה מורכבת ורגישה – פינוי חבל ימית ב-1982 וזכה לשבחים מראש הממשלה בגין ומהמתיישבים.

מה סוד קסמו של האיש השלו והרגוע, במלחמה כמו בחיי השגרה, חף מכל "פוזה ומניירה"? הכותבים מובילים אותנו בקריאה סוחפת דרך מסלול חייו עשייתו ותרומתו לחברה הישראלית דרך סיביר ועד נהלל. מגולני לשריון ועד פיקוד הדרום ואגף הלוגיסטיקה במטכ"ל  ומ"כימיקלים לישראל" ועד עמותת השריון ועמותת מוזיאון הלוחם היהודי במלחמת העולם השנייה בחיים האזרחיים. גם מי שלא מכיר האיש מקרוב יכול להתרשם בקריאת הספר בקווים העיקריים באישיותו של חיים ארז.

סיפור חייו הוא למעשה סיפורו של העם היהודי ומדינת ישראל .שואה והישרדות, תקומה, התיישבות ותעשיה, צבא הגנה לישראל ומלחמות.

"מסע חיים" - תרתי משמע של חיים ארז ואולי של עם ישראל.

***

מסע חיים - אלוף חיים ארז מאת אילן כפיר ודני דור, הוצאת זמורה-ביתן

אולי יעניין אותך גם

דרק מאנקי | תמונה: פורטינט

״אנו צפויים לראות יותר מתקפות סייבר נגד התקנים ניידים מצד פושעים״

״יש יותר פושעים מקבוצות תקיפה מדינתיות בסייבר ולכן הצפי הוא שנראה יותר שיטות תקיפה ויותר תקיפות בעולם הניידות״, מסביר  דרק מאנקי, אסטרטג אבטחה ראשי וסמנכ"ל מודיעין איומים עולמי במעבדות FortiGuard בראיון