הפיגוע במנצ'סטר - אבטחת אירועים על פרשת דרכים

אבטחת מקומות הומי אדם היא אחד האתגרים הבטחוניים המרכזיים בהגנה מפני טרור, כיצד היה ניתן לנהל אחרת את אירוע מנצ'סטר? פרשנות

צילום: AP

פיגוע ההתאבדות שהתרחש במנצ'סטר ארנה החזיר אותנו באחת למראות הזוועה של פיגוע ההתאבדות בדולפינריום ב-1 ביוני 2001, ובו נרצחו 21 אנשים, רובם בני נוער שביקשו לבלות במועדון ריקודים. בשני הפיגועים המרצחים פוצצו עצמם בתוך ריכוז הקהל צפוף, מחוץ לאולם. בדרך פעולה זו משיג המחבל הרג ונזק מקסימלי, מבלי להתחכך במערך הכניסה המבוקרת לאולם, אם הוא אכן קיים.

היות שאין עדיין לפנינו ממצאי תחקיר של האירוע נוכל להתייחס לדברים כפי שהם נראים על פניהם.

הגם שרמת האבטחה של המופע המוזיקלי במנצ'סטר טרם ידועה לגמרי, סביר להניח שלכל הפחות הוצבו לאירוע סדרנים שביצעו בקרת כרטיסי כניסה למניעת הסתננות. ספק אם היה בבקרה הזו גם מאמץ מקצועי לאיתור חשודים בכניסה לאירוע. אך גם אם היה, העובדה היא  שהמרצח המתין לסיום ההופעה ולנהירת המון בני הנוער אל מחוץ לאולם (כשהוא מתמקם במעבר הכרחי צר שכלא והעצים את אפקט הפיצוץ).

שלושה לקחים מיידיים עולים כאן בהקשר של האבטחה, אחד הוא החובה למקם אבטחה היקפית שתתמקד באיתור חשודים במעגל החיצוני משך כל האירוע, שני הוא הצורך בהעברת משקל הכובד של האבטחה אל המעגל החיצוני לקראת פיזור הקהל. הלקח השלישי מוכר לנו מהמשפט האנגלי "It's not over till it's over" – נפילת המתח בשלבים של סוף האירוע או המבצע היא שעת הכושר של היריב לבצע את זממו.  

ובאשר להתנהלות במצב חירום שלאחר הפיצוץ: בקטעי וידאו שפורסמו לאחר הפיגוע, נשמע הכרוז שמנסה להרגיע את הקהל לאחר הפיצוץ ומנחה אותם "לפנות את המקום לאט". ראשית, בנקודת הזמן הזו עצם השיקול באם לאפשר או ליזום פינוי קהל הוא קריטי. ניסיון העבר מלמד שלא אחת לאחר פיגוע שהתרחש מחוץ למתקן, ניצל היריב את המומנטום שבנהירת קהל לביצוע פיגוע נוסף דוגמת הפיגועים בסטאד-דה-פראנס בנובמבר 2015. בפיגוע השתתפו כזכור, 3 מתאבדים עם מטעני נפץ על גופם. מהראשון אשר ניסה להיכנס לתחומי האיצטדיון נמנעה הכניסה על ידי אנשי האבטחה והוא התפוצץ לא רחוק מאחת הכניסות. מנהלי האירוע החליטו לאפשר את המשך המשחק. 10 דקות מאוחר יותר התפוצץ ברחוב הסמוך מחבל שני וכעבור 23 דקות נוספות התפוצץ, גם הוא בחוץ, המפגע השלישי. ניתוח האירועים מלמד כי המפגעים ציפו כי לאחר הפיצוץ הראשון יוכרז על סיום המשחק ופינוי הקהל מהאיצטדיון, או אז יוכלו להפעיל את מטעני הנפץ בקרב הקהל הרב שיזרום מחוץ לאיצטדיון. התנהלות נכונה ומחושבת של מנהלי האבטחה הובילה להחלטה מושכלת שלא להפסיק את המשחק ובסיומו לבצע יציאה מאובטחת ומסודרת של הקהל החוצה. וחזרה אל פינוי הקהל במנצ'סטר ארנה,  גם אם הניסיון להכוונת קהל במערכת הכריזה הוא נכון, הרי שלא יועיל בהיעדר הכוונה מתאימה בידי כח אדם מקצועי שבלעדיו אין אפשרות לשלוט בנעשה. וכפי שראינו, אכן גם כאן הפניקה היא שהכתיבה את מהלך האירועים בשלב הזה.

נושא המילוט מהווה מרכיב אחד מתוך מכלול הפעולות בניהול האבטחה ומוכנות פרואקטיבית לחירום. ראינו זאת גם בפיגועי עבר שביצע דאעש דוגמת הפיגוע במסיבת חגיגת השנה החדשה בינואר השנה, במועדון ריינה באיסטנבול, כאשר אנשים במקום קפצו למימי הבוספורוס דרך החלונות. מצב דומה התרחש בפיגוע בתיאטרון הבטקלן בפריז, כאשר בזמן שהתוקפים כבר היו בתוך המתקן, הפתחים הראשיים נחסמו ונדרש מילוט החוצה ודרך פתחים מישניים, בהיעדר כאלו, נאלצו האנשים לקפוץ מהחלונות. תכנון מוקדם הוא הכרחי על מנת למנוע מצבים כאלו. אמצעי ההכוונה, הכריזה והשילוט למצבי החרום, כמו גם התרגול המתאים, האימון וההדרכה כולל לסגל העובדים הקבוע, המהווים מכפיל כח ותוספת משמעותית למענה למצבי חרום.

המודיעין הבריטי הוכיח בעבר יכולת מרשימה בסיכול טרור, נראה שבמקרה הזה חמק הפיגוע מעין הרדאר. בהיעדר מודיעין ולאור ההערכה הסבירה כי קיימת בשטח תשתית פעילה שעלולה להוציא לפועל פיגועים נוספים בטווח הזמן המיידי, הורתה רה"מ בריטניה לפרוס מיידית 3,500 חיילים וכוחות משטרה על פי נוהל שגובש לאחר פיגועי הטרור ב-2015, במטרה להעלות משמעותית את רמת האבטחה סביב מתקנים ומקומות רגישים בעיקר בלונדון, במטרה לסכל פיגועים אפשריים. אין עוררין על כך כי הנוכחות צבאית/משטרתית זו מייצרת הרתעה מסוימת אך אין בכך די בכדי לסכל פיגוע.

אבטחת מקומות הומי אדם מפני איומי טרור מהווה אתגר בטחוני ממדרגה ראשונה. הצורך בסינון קהל בהיקף האירוע, מחייב השקעה לא מבוטלת בהקצאת כח אדם, מיומן כמובן, תכנון הזמן כך שלא ישבש את האירוע -שהרי בסופו של דבר הוא הענין המרכזי, וממשיך בתכנון השטח בצורה נכונה ותוך הצבת האמצעים הטכנולוגיים הדרושים לסינון הקהל.

בשנים האחרונות ניכרת עליה משמעותית בפריסת טכנולוגיות לאבטחה. אין ספק כי יש בכך שיפור משמעותי ותוספת ברוכה למיקוד ויעול פעילות האבטחה וממילא להעלאת רמת האבטחה. יחד עם זאת חובה לציין כי טכנולוגיה טובה ככל שתהיה, איננה יכולה לשמש כמענה לכל בעיות האבטחה. בסופו של דבר נדרש מערך אנושי מוכשר, מיומן ומקצועי אשר ישכיל לאתר את החשודים בסמוך לריכוזי הקהל, עוד בשלבים המוקדמים של תכנון הפיגוע ויוביל למניעתו.

ניהול האירוע הינו מקצוע בפני עצמו הכולל את מרכיבי האבטחה, בטיחות וניהול מרכיבי האירוע השונים, כאשר המצב האידיאלי הוא שהאירוע ינוהל בידי גורם מרכזי אחד.

כאמור, אבטחת אירועים רבי משתתפים, תמשיך להוות אתגר משמעותי לאור האטרקטיביות כלפי היריב מחד והאופן בו הוא רואה את האירוע כמטרה רכה וקלה לתקיפה. רק שילוב מתאים של מודיעין ממוקד עם פריסה אבטחתית מתאימה תאפשר מענה הולם שיביא לסיכול פעולות היריב.

מאיר גרשוני, לשעבר בכיר בשב"כ וכיום הבעלים של חברת יעוץ לאבטחה..

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית