טכנולוגיה לבישה בשדה הקרב

טרקאייס מציגה רכיבים לבישים שמטרתם להקל את העומס הקוגניטיבי על הלוחם בשדה הקרב

חברת טרקאייס (TrekAce Technologies Ltd.) נוסדה כתוצר תהליך כתיבת תיזה לדוקטורט העוסקת בהעצמה אנושית באמצעות טכנולוגיה (Human Enhancement), בחברה שואפים לספק למשתמשים דרך פרקטית להתממשק לטכנולוגיה בכל תנאי ובכל מצב, ללא קשר או תלות ברמת הקושי של אלה ולהצליח היכן שממשקים אחרים כושלים.

הבעיה אותה פותרת טרקאייס היא אתגר יום-יומי לכולנו. מטריד במצבים מסוימים, וקטלני באחרים: "האם אי פעם הצלחתם לקרוא הודעות, מיילים, הנחיות, במהלך תנועה (הליכה, ריצה, רכיבה)? ברור שלא. הרי זו מגבלה אנושית מובנית; זהו עומס יתר (Overload) קוגניטיבי" אומר רונן גבאי, מייסד ומנכ"ל החברה. פקודות ויזואליות אינן ישימות בתנועה כי המוח האנושי אינו מסוגל לעבד ביעילות את ניהול התנועה בשטח ובמרחב ואת קבלת, הבנת ויישום הפקודות הויזואליות במקביל. לדוגמא, הצורך שלנו לעצור, לנתק קשר (ויזואלי ושכלי) עם הסביבה, ורק אז להביט במפה במהלך ניווט. "דוגמה נוספת - האם אי פעם הצלחתם להבין וליישם פקודות קוליות במהלך שיחת טלפון? ברור שלא. גם זו מגבלה מובנית; Overlap קוגנטיבי. פקודות שמע (Sound Instructions) אינן ישימות באם הן מופעלות במקביל לקולות רלוונטיים נוספים; אם מהסביבה ואם מיישומים אחרים. כל הפקודות מגיעות לאותו איזור במוח ונוצרת חפיפה משתקת. לדוגמא, הנטיה שלנו לפספס פניה במהלך שימוש ב-Waze באם אנו מנהלים מקביל שיחה ערה בטלפון".

מגבלות אנושיות אלה מועצמות תחת לחצים סובייקטיביים (עייפות, פחד, אדרנלין, וכו') ו/או אובייקטיביים (תנאי שטח, מזג האוויר, ועוד). לחצים האופייניים לפעילות ספורט בסביבת Outdoor ובמובהק בסביבת הפעילות של יחידות צבא ובטחון (HLS), ולפיכך מביאות פעמים רבות לכישלון במשימה ואף לתוצאות טרגיות. זאת בשל חוסר התמצאות במרחב, אי הגעה ליעד (בכלל או בזמן), יציאה מגבולות גזרה, עליה על מארבים, נתק בכוח, ירי ידידותי, ועוד.

יתר על כן, העמסת הלוחם בעוד ועוד מערכות מדווחות (תקשורת, שו"ב, חיישנים, וכו') מקשות על הלוחם בניהול שטף המידע, תיעדופו ומימושו, בעודו נדרש במקביל למלא את משימתו העיקרית: במקום לעזור ללוחם, ממשקים מסורתיים אלה של שמע/חוזי הופכים לנטל עליו, עד לרמה של דחייתם המקדמית או אף לניתוקם במהלך פעילות.

נסיונות מגוונים לשפר את הממשקים המסורתיים, בבחינת More of the same,  נכשלים שוב ושוב. טכנולוגיות מדהימות של חברות מפוארות כושלים במבחן ההטמעה. טכנולוגיות מצילות חיים נדחות על ידי הלוחמים כי אינן ישימות במבחן החשוב היחידי: ישימות בשטח - בעולם האמיתי. בכדי לתת פתרון ישים, טרקאייס משתמשת בערוץ קלט חושי אחר, עד כה ללא שימוש אמיתי, אשר יכול להחליף או להתווסף לערוצים הכושלים: אם להפחתת עומס הקלט החושי (מניעת Overload) או לביזורו (מניעת Overlap). ערוץ זה הוא המגע ((Tactile. היא מציגה טכנולוגיות מוגנות פטנט ומציעה לאתלטים, אנשי שטח, ולכוחות צבא ובטחון מערכות לבישות ויישומי תוכנה הממירים ממשקים מסורתיים ותקשורת של שמע וחוזי לשפת מגע (Tactile): שפה ארגונומית, אינטואיטיבית לחלוטין, אשר הופכות באופן מיידי ל'מילים' עבור המשתמש.

הרכיבים הלבישים קלי משקל, מותאמים ארגונומית לניצול אופטימלי של ערוץ ה- Tactile ואינם חופפים לציוד מקביל (אין בעיית Real Estate). טרקאייס מציעה למפתחים ולחברות API מובנה ושיתוף פעולה המאפשר להם להמיר את ממשק החוזי (Visual) ו/או שמע (Sound) המסורתי שלהם לשפת המגע של טרקאייס, ובכך להפוך לרלבנטיים וישימים לסביבות ומשתמשים בהם הם מתקשים לתמוך או להציג יתרון אמיתי מול מתחרים. דוגמאות ליישומים רלבנטיים לשת"פ הינן; מערכות שו"ב ללוחם, מערכות ניווט, מערכות ביומטריות, מערכות תקשורת, הודעות והתראות, תמיכה בנהיגה מבצעית ועוד.

תוכנת ניהול הכוח והניווט, הופכת את מערכת הטרקאייס למערכת הוליסטית (רכיבים לבישים + תוכנה) ומובילה את הלוחם ליעדו באופן אינטואיבי, אינה מאפשרת לו לטעות ('להתברבר'), מאפשרת לו לנהל נתקים וחבירה בכוח, והכל בשפת המגע הייחודית ובאופן אינטואיטיבי לחלוטין. זאת, בעוד חושיו האחרים; הקריטיים למשימה (ראייה ושמיעה), פנויים להשגתה ללא הסחות דעת.

כחלק מהותי מכלל הפתרון, תוך יישום טכנולוגיה ייחודית מוגנת פטנט אף היא, תוכנת ניהול הכוח והניווט אינה תלויה כלל ב- GPS ומאפשרת ניווט מדויק ללא GPS או עזרים חיצוניים.