טורקיה נכנסה לסוריה; עשרות מטרות הותקפו

לאחר נסיגת הכוחות האמריקניים מהאזור, החל ארדואן במבצע ליצירת "אזור ביטחון" בגבול הדרומי שלו. כוחות הצבא החלו בכניסה קרקעית לצפון סוריה. על פי דיווחים, רבים נהרגו בתקיפות ואלפים נמלטו מהאזורים שבשליטת הכורדים

תקיפות של צבא טורקיה בצפון סוריה. צילום: AP

אחרי הנסיגה האמריקנית, צבא טורקיה פתח במבצע צבאי רחב היקף נגד הלוחמים הכורדים בצפון-מזרח סוריה. משרד ההגנה הטורקי עדכן כי כוחות הצבא החלו את כניסתם לתוך סוריה, וכי הותקפו 181 "מטרות צבאיות" באור צפון סוריה. 

אתמול דווח כי כלי טיס וארטילריה תקפו עמדות של המיליציות הכורדיות בכמה ערים ועיירות באזור הגבול, ואלפי תושבים בכמה אזורים נראו נמלטים על נפשם.

נשיא טורקיה ארדואן הכריז כבר אתמול על פתיחת המבצע הצבאי לו קרא "מעיין השלום", שמטרתו "לחסל את מסדרון הטרור" בגבולה הדרומי של טורקיה. מדינות אירופה מיהרו לקרוא לאנקרה להפסיק את המבצע.

סוכנות רויטרס דיווחה כי אלפי תושבים נמלטו מהעיר ראס אל-עין לכיוון אזור חסקה המוחזק בידי הכוחות הדמוקרטיים הסוריים שבשליטת הכורדים. תקיפות המטוסים והתותחים הטורקיים גרמו להרוגים ופצועים.

אנקרה התכוננה למבצע הצבאי מאז החלה ארה"ב, שלחמה לצד הכורדים נגד דאעש, להוציא את כוחותיה הצבאיים מסוריה במצוות הנשיא טראמפ, החלטה שעוררה ביקורת קשה בוושינגטון על "אמריקה המפקירה את בעלי הברית הכורדים".

מקור צבאי מסר באנקרה לכתבים כי המבצע הצבאי נפתח בתקיפות מהאוויר ואש ארטילריה, שפגעו בעיקר במאגרי נשק ובעמדות צלפים של המיליציה הכורדית. כתב של סוכנות רויטרס דיווח על המוני תושבים נמלטים מראס אל-עין. רשת CNN דיווחה על התפוצצויות עזות בצד הסורי של הגבול. התקשורת הטורקית טענה שמכיוון סוריה נורתה אש מרגמות לעבר עיירות גבול טורקיות, אך לא היו נפגעים. טורקיה רואה באנשי מיליציית YPG הכורדית טרוריסטים "בשל קשריהם עם מתנגדי משטר ארדואן בטורקיה".

מועצת הביטחון של האו"ם תתכנס למושב מיוחד לבקשת מדינות אירופה כדי לדון במבצע הצבאי הטורקי. רוסיה, בת בריתו של אסד, קראה לדיאלוג בין דמשק לבין הכורדים בסוריה, ואילו איראן קראה לאנקרה "לנהוג באיפוק" ולהימנע מפעילות צבאיות בצפון סוריה.