נוטשת את הכורדים: ארה"ב יוצאת מצפון סוריה

הבית הלבן הודיע כי הוא מסיג את כוחותיו מאזור הגבול עם טורקיה בו נמצאים גם הכורדים, שלחמו לצד ארה"ב נגד דאעש. למעשה, טראמפ מאפשר לארדואן חופש פעולה באזור. וגם: איך המהלך עלול להשפיע על יחסי טורקיה-רוסיה?  

 

כוחות אמריקנים וטורקים מפטרלים באזור צפון סוריה. צילום: AP

בעוד ארדואן מצחצח חרבות ומרכז כוחות בצפון סוריה לקראת פלישה אפשרית לצורך יצירת חגורת ביטחון של כ-30 ק"מ בעומק סוריה, ארה"ב הודיעה שהיא יוצאת מהאזור. זאת, לאחר תקופה של סיורים משותפים בין כוחות ארה"ב וטורקיה באזור זה.

אתכם בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

על פי הודעת הבית הלבן, כוחות ארה"ב הביסו את דאעש, והם לא יהיו נוכחים באזור צפון סוריה. אותו אזור אליו ארדואן רוצה להיכנס. עוד ציינו בבית הלבן כי "ארה"ב מעבירה לטורקיה את כלל האחריות על שבויי דאעש באזורים אליה תכנס בסוריה". במילים אחרות, טראמפ אומר שהוא ביקש מאירופה לקחת אחריות על הטיפול בשבויים שארה"ב תפסה, ואירופה סירבה. מכאן, ארה"ב לא מתכוונת לשלם על האחזקה שלהם, ומעבירה את האחריות לטורקיה.

אמריקה נוטשת בעלת ברית

עבור הכורדים מדובר במכה ומשבר אמון עם הבית הלבן. הכורדים לחמו בשנים האחרונות בסוריה לצד כוחות אמריקנים נגד דאעש, וכעת הבית הלבן נוטש אותם לחסדי הצבא הטורקי. יתרה מכך, ההחלטה האמריקנית לצאת מצפון סוריה, מאזורים בהם ממוקמים הכורדים, יכולה גם לתקוע טריז בשאיפות הלאומיות של הכורדים למדינה עצמאית בשטחים של סוריה ועיראק.

היבט נוסף הוא השאלה כיצד ההחלטה של ארה"ב תשפיע על יחסי טורקיה-רוסיה. בעוד ארה"ב נוקטת בתפיסת אי התערבות בפוליטיקה הסורית, פוטין רוצה לשמר את שלטון אסד על כלל שטח סוריה. האם פוטין יקבל פלישה טורקית ללא תגובה מצידו ומצד צבא סוריה? סביר להניח שלא. מכאן, שקיימת הסתברות להתלקחות רוסית-טורקית סביב הלחימה בצפון סוריה.

אולי יעניין אותך גם