על חוט הסערה

שלוש זוויות על השבוע הראשון של רא"ל אביב כוכבי כרמטכ"ל, בטור השבועי של עמיר רפפורט

הרמטכ"ל, רא"ל אביב כוכבי (צילום: AP)

הקריה, תל אביב: השבוע המלא הראשון של רא"ל אביב כוכבי כרמטכ"ל מזכיר את השבוע האחרון של גדי איזנקוט בתפקיד. אירוע רודף אירוע בצפון, בעזה וגם ביהודה ושומרוןכוכבי נכנס בטבעיות ל"בור" מתחת לבניין המטכ"ל בקריה. אחרי הכול, הוא ביקר שם פעמים רבות בתפקידיו הקודמיםולמרות שאירועי השבוע האחרון נראים "שגרתיים", הם מקרבים את צה"ל לעימות הגדול הבא שיקרה, בסבירות גבוהה, בתקופת כהונתו של כוכבי.

עליית המדרגה הייתה יכולה להתרחש כבר השבוע, מול רצועת עזה בדרום, שם כמעט נהרג קצין צנחנים מירי צלפים מתוכנן, שבוצע עד ידי הג׳יהאד האיסלאמי. בגלל שהכדור פגע בקסדה ולא בראשו של הקצין, הסתפק צה"ל בתקיפה מיידית של טנק לעבר מוצב חמאס. בהמשך בוצעה תקיפה מתונה של חיל האוויר שבה לא היו נפגעים.

אך המצב עדיין מתוח ביותר. חומר הנפץ האמיתי בעזה קשור להחלטות ראש הממשלה בנוגע להעברות הכספים מקטאר לרצועת עזה.

טהרן: מבחינת קסאם סולימאני, מפקד משמרות המהפכה, שאחראי בין היתר על הכוחות האיראניים בסוריה, השבוע הראשון של כוכבי כרמטכ"ל לא היה שגרתי במיוחד. הוא התחיל בתקיפה שיוחסה לישראל על מחסני תחמושת, נמשך בניסיון איראני לשגר טיל קרקע-קרקע עצום מימדים לעבר החרמון (טיל שיורט על ידי 'כיפת ברזל'), ונמשך בתקיפה מסיבית של ישראל על אתרים איראניים באזור שדה התעופה של דמשק.

זאת, בסך הכול הפעם השלישית בהיסטוריה שישראל ואיראן נקלעות לעימות צבאי גלוי וישיר, שבו מבוצעת גם התקפה איראנית ישירה על שטח ישראל. כל שלושת המקרים הם מהשנה האחרונה. על התקיפה המסיבית השבוע לקחה ישראל אחריות, וגורמים צבאיים סיפרו לתקשורת בהתפארות, שהאיראנים נפלו ל"מלכודת".

אלא שלא לעולם חוסן: ההיסטוריה מלמדת על כך שבסופו של דבר האיראנים ינקמו את נקמתם. למשל, בשנים 2005-2006 היה נחוש החיזבאללה לבצע חטיפה של חיילים. צה"ל הצליח בתחבולות לסכל שלושה ניסיונות חטיפה, אבל הניסיון הרביעי, ב-12 ביולי 2006, הצליח, והביא לפרוץ מלחמת לבנון השנייה . אם ההיסטוריה נוטה לחזור כל עצמה (וגם אם לא) יש לשער כי הדינמיקה של אירועי התקופה, שהתחילה בתקופתו של איזנקוט כרמטכ"ל, תתגלגל לכדי עימות משמעותי בקדנציה של כוכבי.

בינתיים, באור יהודה: יושב שר הביטחון לשעבר, אביגדור ליברמן, במטה הבחירות של ישראל ביתנו, ונותן קרדיט לרמטכ"ל הטרי שמינה. "אני מאוד סומך על כוכבי", אומר ליברמן לישראל דיפנס, אבל תוקף באגרסיביות את הממשלה, בקשר לאירועי הצפון האחרונים. "מה שאני לא מוכן לקבל זה את העובדה שישראל הפסיקה את מדיניות העמימות לגבי התקיפות בשטח סוריה, מבלי שנערך על כך שום דיון", אומר ליברמן.

"זוהי, שגיאה חמורה ואני לא יכול להוציא מכלל אפשרות שאנחנו מתרברבים משיקולי בחירות (של ראש הממשלה ושר הביטחון הנוכחי). המצב כעת נפיץ מאוד, ואנחנו מפטפטים את עצמנו לדעת. צריך לעשות יותר, ולהתרברב פחות".

בהקשר למצב הנפיץ בדרום טוען ליברמן, כי יש למנוע העברת כסף קטארי לרצועת עזה, ולחדש לאלתר את מדיניות החיסולים. "המבצע הבא בעזה הוא בלתי נמנע וזה לא נתפס שישראל מחכה לאירוע הבא שיהיו בו הרוגים ישראלים כדי להוציא אותו אל הפועל. למשל, צה"ל יודע בדיוק מי נתן את ההוראה לירות לעבר קצין הצנחנים. זה שהיה לו מזל והכדור פגע בקסדה, לא צריך למנוע את החיסול של נותן ההוראה, לפני הירי הבא, שבו יהרגו לנו חיילים".

אולי יעניין אותך גם

אראל מרגלית, יו"ר ומייסד קרן JVP. צילום: גדי סיארה

אפקט הקורונה: אראל מרגלית מתריע בפני פריצה למעבדות חברות פארמה

"מי שפורץ למחלקות הכספים של חברות פארמה יכול לפרוץ גם למעבדות שלהן. אותם פורצים יכולים גם לשנות את מרכיבי התרופות ואף מעבר לכך", אמר מרגלית בועידת השלטון המקומי לחדשנות Muni Expo 2020