בלעדי: נרדמו בשמירה

בניגוד לנטען עד כה, הכוחות הפלשתיניים לא ניסו לעצור את המתפללים בקבר יוסף, כך מעלה התחקיר הפלשתיני לתקרית הירי בקבר יוסף. על פי ממצאים, שנחשפים לראשונה ב"ישראל דיפנס", חמישה מאנשי כוחות הביטחון הפלשתיניים היו שקועים בתנומה כשהתעוררו לפתע ופתחו בירי

שוטרים פלשתינים בקבר יוסף (צילום: פלאש 90)

בניגוד לטענה, לפיה המתפללים שחדרו למתחם קבר יוסף בשכם לא נענו לקריאות המשטרה הפלשתינית לעצור את רכבם, לפני שנפתחה לעברם אש, ממנה נהרג בן יוסף לבנת ז"ל – תחקיר שערכו הפלשתינים מעלה כי אנשי כוחות הביטחון הפלשתיניים, שהיו מוצבים במחסום והיו אמורים לעצור את המתפללים - נרדמו בשמירה. שוטרים אחרים שפתחו באש, היו מנוממנים לצד מדורה צמודה כבר למתחם הקבר, ולא הבינו מה קורה. אחרי הירי, שגרם למותו של המתפלל, שרר ברשתות הקשר הפלשתיניות כאוס מוחלט, וכוחות צה"ל הגיעו לאיזור תקרית הירי עוד לפני הכוחות הפלשתיניים, שהיו רחוקים ממנו מאות מטרים בלבד.

ממצאי התחקיר הפלשתיני חושפים אור חדש על נסיבות התקרית, שהתרחשה ערב החג השני של פסח. משטרת מחוז יהודה ושומרון ערכה בסוף השבוע שעבר שחזור של נסיבות תקרית הירי מתוך נקודת הנחה ש-19 מתפללים יהודים שהגיעו למתחם הקבר ללא תיאום, "ציפצפו" על הוראות המשטרה הפלשתינית לעצור את רכביהם, ואולם התחקיר הפלשתיני חושף סיפור שונה. עולה ממנו שרשרת מחדלים והתנהלות לקויה מצד הכוחות הפלשתיניים.

הממצאים, שנחשפים כאן בראשונה, עוררו מבוכה פנימית רבה בצמרת כוחות הביטחון הפלשתיניים. עולה מהם כי בזמן ש-19 מתפללים עשו את דרכם למתחם קבר יוסף, היה המקום הרגיש מאוייש בשני צוותים בלבד. כח אחד היה ממוקם בתוך ג'יפ במרחק כמה מאות מטרים ממתחם הקבר, והיה אמור לעצור כל מכונית ישראלית שתתקרב אליו. ואולם, שני אנשי כוחות הביטחון הפשלתיניים, שאיישו את הרכב, היו שקועים בתנומה עמוקה.

כך, הגיעו הישראלים עד לקבר עצמו, שם נמנו עוד שלושה אנשי כוחות הביטחון הפלשתיניים, לצד מדורה שחיממה את גופם בלילה קריר. שלושה אלה הקיצו לפתע לפתע מן הנמנום, כאשר ראו מולם מכוניות לא מוכרות. בלי לחשוב פעמיים שניים מהם פתחו באש שכוונה לגובה שבין מטר וחצי לשניים וחצי מטרים. אש זו פגעה ברכבים הישראליים, והרגה את בן יוסף לבנת.

הירי המפתיע העיר משנתם את הפלשתינים שהיו בתוך הג'יפ הקדמי, והבכיר שביניהם מיהר לפתוח באש אף הוא, מבלי שידע מי עומד מולו. כדוריו לא פגעו במכוניות הישראליות. לוחם שהיה לידו לא היה יכול לירות גם כן, משום שלא היה מצוייד ברובה - בניגוד לפקודות הפלשתיניות.

בכך לא הסתיימה שרשרת המחדלים – התברר בתחקיר כי אנשי כוחות הביטחון הפלשתיניים לא דיווחו לשום גורם במפקדתם על תקרית הירי, באמצעות מכשירי הקשר. הם לא ביקשו אישור לפתוח באש, בין השאר, משום שהאנשים שאיישו את הקבר באותו לילה היו בדרגים נמוכים יחסית, ואיש מבינהם לא הוגדר מבעוד מועד כמפקד שרשאי לתת פקודת ירי. למרבה מבוכתם של הפלשתינים, התברר עוד בתחקיר כי הכאוס נמשך דקות רבות אחרי הארוע – ולכן כוחות צה"ל הספיקו להגיע לאיזור הירי מבסיס מבוא חורון המרוחק קילומטרים ספורים ממתחם הקבר – הרבה לפני הכוחות הפלשתיניים שמוצבים בתוך שכם עצמה. צה"ל הבין את תמונת המצב באמצעות תצפית מהר גריזים, שקלטה את המתרחש, בעוד שהפלשתינים לא הבינו את תמונת המצב במתחם הקבר במשך שעות ארוכות.

הכוחות שהיו אחראים לאבטחת מתחם קבר יוסף שייכים לגדוד הפלשתיני השני, מהיחידות המובחרות שאומנו על ידי ארצות הברית על אדמת ירדן. עובדה זו מוסיפה למבוכה בדרגים הפלשתיניים הבכירים. לפי קביעת התחקיר הפלשתיני, לחמשת אנשי כוחות הביטחון, שהיו מעורבים בתקרית, לא הייתה שום כוונה להרוג ישראלים, ואולם הם מוחזקים בבית כלא בשכם עד לפתיחת שייערך להם בקרוב בפני בית דין צבאי – באשמת רשלנוות חמורה.

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy