סין רכשה חברת מל"טים איטלקית ללא אישור הממשלה האיטלקית

הסינים רכשו את החברה האיטלקית על ידי חברת קש מהונג-קונג, והחלו בהעברת קו הייצור כולו לסין. המשטרה האיטלקית חוקרת 

ללא ידיעת השלטונות האיטלקיים רכשה סין ב- 2018 חברה מקומית, Alpi Aviation Srl, לפיתוח וייצור מל"טים. החברה הפעילה בעבר את מערך המל"טים עבור כוחות הצבא האיטלקיים שפעלו באפגניסטאן. בכוונת סין להעביר את טכנולוגיות הייצור והידע של החברה שרכשו לסין. הסינים רכשו את החברה האיטלקית על ידי חברת קש מהונג-קונג, והחלו בהעברת קו הייצור כולו לסין. 

ב- 2018 קבע האיחוד האירופאי כללים לבקרה וניטור של רכש חברות על מנת לבלום גניבת ידע על ידי סין, אך מדינות האיחוד אינן מיישמות ברובן את הכללים. בארצות הברית קיים מנגנון פיקוח וניטור הדוק על השקעות בחברות טכנולוגיה, בדגש על חברות עם מוצרים לשוק הביטחוני.

מנגנון זה בוחן בקפידה השקעות של חברות זרות בחברות אמריקאיות על מנת למנוע השתלטות סינית על ידע וטכנולוגיות קריטיות לביטחון הלאומי האמריקאי, מתוך הבנת דרכי פעולת הריגול התעשייתי הסיני. באירופה אין הקפדה אמיתית ואין בחינה של זהות המשקיעים הזרים בחברות, ובעיקר בחברות בשוק הביטחוני. 

החברה האיטלקית הייתה תחת עיניהן הבוחנות של הרשויות האיטלקיות מאז 2009. Alpi ניסתה אז למכור טכנולוגיות ומל"טים לאיראן, ולהבריחן לאיראן משדה תעופה באיטליה. החברה הכחישה דאז כל ניסיון לא חוקי, שכן לטענתה היא מכרה טכנולוגיות אזרחיות בלבד. 

הקשר של החברה לסין התגלה השנה במהלך ביקורות יזומות שבוצעו על ידי המשטרה הכלכלית. המשטרה גילתה כי ב- 2018 נרכשו 75 אחוזים ממניות החברה תמורת ארבע מיליון אירו, על ידי חברה מהונג קונג, Mars (HK) Information Technology Co.Ltd. חברה זו הוקמה חודשיים בלבד לפני רכישת המניות. בנוסף השקיעה החברה מהונג-קונג כ- 1.5 מיליון אירו בחברה האיטלקית.

לאחר הרכישה הוקמה הנהלה חדשה, בהשתתפות ארבעה סינים ושלושה איטלקים. המשטרה האיטלקית איתרה את בעליה של החברה מהונג-קונג – חברת China Railway Rolling Stock Corp., or CRRC (הפעילה מאד בישראל, לרבות במכרזי הנמלים והרכבות הקלות), וחברת השקעות נוספת, בבעלות עיריית Wuxi, עיר בקרבת שנחאיי.

המשטרה מצאה עדויות למו"מ שהתנהל בין החברות לפני 2018 וכן פרסום של חברת עורכי הדין שניהלו את תהליך הרכישה, ופרסמו באתר האינטרנט שלהם כי החברה האיטקלית נרכשה על ידי שתי החברות הסיניות (ולא על ידי החברה מהונג-קונג). 
החברה האיטלקית הכחישה כל קשר לסין וכל העברה של טכנולוגיה צבאית לסין.

יחד עם זאת, לא ברור מדוע ביקשו הסינים לרכוש את החברה האיטלקית, שהרי טכנולוגיות מל"טים מצויים בסין בשפע. ייתכן שמדובר בטכנולוגייה מעניינת של החברה האיטלקית בתחום הסנסורים או ערוץ התקשורת. 

 

אולי יעניין אותך גם