שימוש בבינה מלאכותית לביזור מידע בזמן אמת - גם ליישומים ביטחוניים

מערכת NetApp AI Control Plane משלבת תהליכים מבוססי קונטיינרים ואת פלטפורמת Kubeflow יחד עם מארג נתונים (Data Fabric) של NetApp. מאמר של ארז גל-חן, CTO בחברת NetApp ישראל

ארז גל-חן. צילום: ניב קנטור

"הצבא צועד על קיבתו", האמרה המפורסמת המיוחסת לנפוליאון בונפרטה, עדיין תקפה ללא ספק, אך כידוע, שדה הקרב וסביבות מבצעיות שינו את פניהן פעמים רבות וללא הכר מאז ימי נפוליאון ובמיוחד בעידן הדיגיטלי.

מערכות ביטחון, יצרני נשק ומערכות ריגול וצבאות רבים ברחבי העולם אימצו טכנולוגיות דיגיטליות מתקדמות שמספקות יתרון תחרות בשדה הקרב, בדומה ליתרון התחרותי שהן מספקות בשווקים מסחריים. מערכת הביטחון הישראלית על כל זרועותיה היא מהמתקדמות בעולם בתחום זה. 

רחפן צילום שמצלם פעילות מבצעית של אויב אוגר מידע קריטי שהוא חיוני ליחידות רבות ושונות ולדרגים רבים בשטח ובמפקדות - והנגשתו בזמן אמת מהענן לכל 'הלקוחות' הללו היא המפתח לניצחון מבצעי.

בה בעת מכשירים שונים, לרבות מכשירים שנושאים חיילים בשטח יודעים להזרים לענן נתונים שגם אותם יש לעבד ולהנגיש לכל מקבלי ההחלטות. שדה קרב או כל סביבה מבצעית אחרת רווי אם כן בזרמים אדירים של נתונים שיש לעבד בזמן אמת ולהנגיש בזמן אמת ללקוחות השונים על מנת שיוכלו להפעיל באופן היעיל ביותר את מערכות הנשק ולנצח.

זהו אתגר טכנולוגי ממדרגה ראשונה ואנו התמודדנו אתו בשנים האחרונות באמצעות המערכות של NetApp לאיסוף נתונים בענן, עיבודם המהיר באמצעות כלי AI והפצתם המיידית מהענן לכל בעלי העניין.

מערכת NetApp AI Control Plane יוצרת צינור של נתונים לעיבוד בכלי AI (AI Pipeline), המונגשים למדעני הנתונים (Data Scientists) ביחידות הקצה באמצעות ממשק נוח וידידותי. האוטומציה שמספקת המערכת היא חלופה יעילה מעין כמותה בהשוואה לעבודה הידנית הרבה שנדרשה בעבר לאיסוף כל הנתונים, עיבודם על ידי צוותים גדולים של מדעני נתונים ואנליסטים והנגשתם ליחידות וצוותים שהתקשו להתמודד עם כמויות המידע הגדלות בקצב מהיר יותר מקצב האיסוף והניתוח שלהם. כל זאת ללא צורך בתכנון או הקמת תשתיות ייעודיות נוספות.     

NetApp AI Control Plane מתמודדת עם כל האתגרים האופייניים לסביבות עתירות נתונים המחייבות עיבודי זמן אמת בכלי AI מתקדמים לרבות: תמיכה רחבה ובלתי מוגבלת בעומסי עיבוד (Scalability) לרבות פטה בייטים של נתונים, פריסה ידידותית ונוחה וזמינות נתונים בזמן אמת. הפתרון פותח על ידי NetApp העולמית בשיתוף עם Nvidia שתרמה את מעבדי ה-GPU שלה וכן בשיתוף עם סטארט-אפים ישראליים המתמחים בתחום. 

מערכת NetApp AI Control Plane משלבת תהליכים מבוססי קונטיינרים ואת פלטפורמת Kubeflow יחד עם מארג נתונים (Data Fabric) של NetApp. הקונטיינרים מאפשרים פריסה של אפליקציות טבעיות בענן ותומכים בהרחבה בלתי מוגבלת של עומסי עיבוד ובניידות נתונים. Kubeflow היא פלטפורמת קוד פתוח ללמידת מכונה (ML) המפשטת את הניהול והפריסה של תהליכי העיבוד ומאפשרת לצוותי הנתונים לבצע יותר בפחות זמן.

אולי יעניין אותך גם