בנוהל: צה"ל מתכונן לתרגיל גדול בקיץ 

כבכל שנה, התרגיל הגדול של צה"ל בקיץ ידמה מלחמה. בתרגיל צפויים להשתתף כל זרועות הצבא והפיקודים

צילום: דובר צה"ל 

מופע המוכנות המרכזי של צה"ל בשנת 2021 יהיה חודש מלחמה. תרגיל מטכ"לי רחב מממדים שיתקיים במחצית הראשונה של השנה ויימשך ארבעה שבועות. הרעיון המרכזי הוא תקופת אימון ארוכה, מאתגרת ומדמה מצב אמת, כדי להגביר את מוכנות וכשירות צה"ל. בתרגיל ישתתף גם הדרג המדיני ויילקחו בחשבון נושאי קורונה רלוונטיים.

התרגיל הוא חלק מתכנית התרגילים והאימונים של צה"ל לשנה זו, כפי שקבע הרמטכ"ל רב אלוף אביב כוכבי. בתרגיל ישתתפו כחות צה"ל בסיר ובמילואים, הפיקודים, הזרועות והאגפים, כוחות לוחמים באוויר, ביבשה ובים והדרג המדיני, משרד הביטחון, רח"ל, משרד החוץ וגופי ביטחון נוספים.

אתר צה"ל מוסר כי מתווה התרגיל הגדול מתגבש בימים אלו, והוא כולל תרחיש של מערכה רב-זירתית בצפון ובדרום בהתאם לתרחישי ייחוס מעודכנים ומחמירים יותר, תוך מימוש "תפיסת ההפעלה לניצחון". יתורגלו הגנה רב-ממדית לצמצום איום החמס, שלילת הישגי האויב, מימוש רצף מהלומות רב-ממדיות לפגיעה באמל"ח, במפקדות, במתחמי אימונים, בתשתיות וביכולות של האויב.

מנהל התרגיל יהיה מפקד פיקוד ההכשרות ומפקד הגיס המטכ"לי אלוף מוטי ברוך. לטובת התרגיל תוקם מנהלת אחודה רב-זרועית, בה יישבו נציגי הצבא, מנהלת לייצוג הדרג המדיני ומנהלות גופי ביטחון נוספים. התרגיל ידמה  תרגול תמרון רחב ומסונכרן בעורף שטח האויב, מבוסס על יכולות מטכ"ליות ופעילות כוחות מיוחדים. יתורגלו גם מעבר משגרה לחירום, רציפות התפקוד בצה"ל עם העורף והסיוע האזרחי, הפעלת אש ותמרון במרחב בנוי ועוד.

תכנון עיתוי התרגיל הותאם לצפי שנוהלי הקורונה יאפשרו ביצוע. אופי התרגיל והתאמתו לנוהלי הקורונה נתונים להערכת מצב שוטפת סמוך למועד התרגיל. 
 

אולי יעניין אותך גם

הקרב על נשיאות איראן: אחמדיניג׳אד מלכלך על המודיעין האיראני

מדוע אחמדיניג'אד מלכלך על המודיעין האיראני? ובכן, כי חסמו את דרכו להבחר פעם נוספת כנשיא איראן. ד״ר רז צימט, מומחה לפוליטיקה איראנית: ״אחמדיניג'אד פותח את הפה על המשטר מאז 2013. מהימנות דבריו מוטלת בספק״