לראשונה, יעניק הרמטכ״ל ״אות הערכה מבצעי״

מדובר באות המוענק כביטוי הוקרה סמלי על מעשה בעל חשיבות עליונה לחיזוקו של צה״ל, שיש בו כדי לקדם באופן ניכר את ביטחון המדינה. מקבלי האות השנה כוללים את שייטות 7 ו-13, גדוד 636, מבצע ״חגורה שחורה״ ועוד

לראשונה, יעניק הרמטכ״ל ״אות הערכה מבצעי״

הרמטכ״ל, רא״ל כוכבי. צילום: דובר צה״ל

הרמטכ״ל, רב-אלוף אביב כוכבי, קיבל את המלצת הוועדה המטכ״לית להענקת ״אות הערכה מבצעי״ ותעודות הערכה ליחידים, יחידות ומפקדים. מדובר באות המוענק כביטוי הוקרה סמלי על מעשה בעל חשיבות עליונה לחיזוקו של צה״ל, שיש בו כדי לקדם באופן ניכר את ביטחון המדינה.

דובר צה״ל מוסר, כי בטקס חגיגי שייערך לראשונה ב-21 בדצמבר, יוענקו האות יחד עם תעודות הערכה ליחידות וליחידים בשל פעילויות מבצעיות ייחודיות, שהביאו לידי ביטוי את ערך הניצחון, החתירה למגע, היצירתיות והחדשנות, היוזמה והתעוזה תוך כדי שיתוף פעולה בין-זרועי. בחירת היחידות נעשתה על ידי ועדה בה נכחו נציגים מאגף המבצעים, מחיל האוויר, מאגף התכנון, ממפקדת העומק ומאגף המודיעין. הוועדה בחנה כ-50 מועמדויות והגישה את המלצותיה לאישור ראש אגף המבצעים והרמטכ״ל.

מקבלי אות ההערכה השנה הם:

  • שייטת 7 של חיל הים, על עשרות מבצעים מסווגים, במרחב מאוים ובחיכוך מעצמתי משתנה. הפעילות המבצעית חייבה השתנות והתחדשות בתפיסת ההפעלה ושימוש בשיטות פעולה חדשניות.
  • מבצע "חגורה שחורה" (פיקוד דרום, חיל האוויר, אגף המודיעין ושב"כ)- על תכנון מקדים קפדני, רב-זרועי ובין-ארגוני. מהלך הפתיחה, אשר כלל את חיסול הבכיר בגא״פ, היה יזום ומדויק. במהלך המבצע נעשה שימוש משמעותי במודיעין בזמן אמת, בוצעה הגנה על העורף ויירוט של 94% מהשיגורים מהרצועה, סוכלו 25 פעילי טרור, הותקפו כ-100 מטרות של ארגון הטרור גא״פ, והופעלה אש בתגובה מותאמת להתנהלות האויב. השפעתו של המבצע ניכרת לאורך זמן.
  • מבצע מסווג (אגף המודיעין ומוסד)- על הישג מבצעי משמעותי במערכה אל מול הטילים המדויקים.
  • מבצע במסגרת המב״ם, המערכה שבין המערכות (אגף המודיעין, חיל האוויר, מוסד), על שיתוף פעולה בין-זרועי ובין-ארגוני ועבודת איסוף מודיעין שהובילו למבצע מוצלח.
  • התארגנות ומענה מבצעי לסוגיית התת-קרקע (יחידת יהל"ם, אוגדת עזה)- על שיתוף פעולה מוצלח בין היחידות שהוציא לפועל מבצעים רבים והישגים מבצעיים רבים ומשמעותיים אשר הביאו לאפקטיביות מבצעית בממד התת-קרקעי. 
  • גדוד האיסוף 636 (פיקוד מרכז)- על פיתוח שיטת הפעלה חדשנית שהובילה לתועלת מבצעית ייחודית, מיצוי מיטבי של כוח-האדם והשפעה מבצעית רבה על אוגדת יהודה ושומרון. פעילות הגדוד בשנת 2020 הביאה לכ-250 סיכולים וסגירת מעגלים, לעומת כ-75 במהלך השנתיים שקדמו לה.
  •  גדוד 74, חטיבה 188 (פיקוד צפון)- על הפגנת יצירתיות, תעוזה ויכולת מבצעית בולטת בתקופת פעילותו בגזרת עזה. הגדוד פיתח טכניקות לחימה חדשניות לתקיפת מטרות ימיות ובכך הביא תועלת מבצעית רבה.
  • שייטת 13 (חיל הים)- על סדרת מבצעים פורצי דרך בסביבה משתנה ומאתגרת. במבצעים אלו באו לידי ביטוי יצירתיות, חדשנות והשתנות מתמדת, מותאמת להשתנות סביבת הפעולה ולצורך המבצעי.
  •  מהנדס במפקדת קצין ההנדסה הראשי, אלוף-משנה ד׳ (זרוע היבשה), על הפגנת יצירתיות וחדשנות במציאת פתרונות מהירים, יעילים ופורצי דרך לצרכים מבצעיים ובאתגרי התת-קרקע. אלוף-משנה ד׳ מגלה מעורבות אישית ודבקות במשימה ורותם עימו את פקודיו ועמיתיו למציאת מענה חדשני ואפקטיבי לאתגרים המשתנים. 

בנוסף, יעניק הרמטכ״ל תעודות הערכה ייחודיות ללוחמי ההגנה האווירית סמ״ר דוד סימסה וסמ״ר נועה חמילבסקי על גילוי תושיה, יוזמה, קור רוח ומנהיגות בקבלת החלטות מעבר לתחום הכשרתם, שהביאו להישג מבצעי רב-חשיבות.