דור 5: חברות הסלולר יזכו לתמריץ בשווי כ-700 מיליון שקל

האגרה על תדר בתחום 2,600 מגה הרץ תעמוד על 215 אלף שקלים למגה הרץ והאגרה על תדר בתחום 3,500 מגה הרץ תעמוד על 120 אלף שקל למגה הרץ

bigstock

ועדת הכלכלה של הכנסת, בראשות ח"כ יעקב מרגי, אישרה שורה של תיקונים לתקנות הטלגרף האלחוטי, העוסקים באגרות תדרים. במסגרת הפעלת הדור החמישי אישרה הוועדה כי האגרה על תדר בתחום 2,600 מגה הרץ תעמוד על 215 אלף שקלים למגה הרץ והאגרה על תדר בתחום 3,500 מגה הרץ תעמוד על 120 אלף שקל למגה הרץ. כמו כן אושרה הסדר הפחתה של 28% באגרה, לתקופה של 4 שנים, שיחול רטרואקטיבית החל מ-29 בספטמבר 2020 – מועד הקצרת התדרים במכרז הדור החמישי.

מנהל תחום הרגולציה באגף הכלכלה במשרד התקשורת, טל אלימלך, הסביר כי כיום האגרה היא של כמיליון שקל לשנה למגה הרץ, וכדי לתמרץ את החברות לפרוס את תשתית הדור החמישי מבקש המשרד להפחית משמעותית את האגרות. הוא הוסיף כי המשרד בנה מודל תמרוץ המוערך ב-700 מיליון שקל – 30% מההשקעה – כש-200 מיליון שקלים יינתנו כמענק והיתר יינתנו כהפחתת אגרות מדורגת במשך ארבע שנים.

"אם לא היינו עושים שינוי החברות היו צריכות לשלם עוד 480 מיליון שקל בשנה, או שהן לא היו משקיעות בדור החמישי בשל חוסר כדאיות כלכלית", הסביר. עוד אושרה אגרה של תדרי רדיו לצרכי תקשורת וציוד אלחוטי בתחום הגלים המילימטריים, שתעמוד תעמוד על 3,500 שקלים לעשר שנים וכ-440 שקל לשנה ערוץ.

מנהל אגף תכנון והנדסת ספקטרום במשרד התקשורת, שמואל אזולאי, הסביר כי מדובר בתדרים שמהווים חלופה לתשתית פס רחב, שניתן לעשות בהם שימוש במקומות בהם אין תשתית קווית. מנהל תחום הרגולציה במשרד התקשורת, אורן מור, אמר כי לא מדובר בתדר במחסור, ולכן צריך לגבות רק את עלות הפיקוח וההסדרה, המסתכמת בכ-450 אלף דולר בשנה. "האגרה הזו כבר הופחתה ב-90% ועכשיו מבקשים הפחתה נוספת של 85% ומפחיתים התערבות בירוקרטית, כדי לאפשר שימוש בתחום הזה."

היו"ר מרגי ביקש לדעת האם השימוש בתדרים מסוכן מבחינת השפעת הקרינה. אזולאי השיב, כי התדרים המילימטריים אינם מהווים בעיה מבחינת הקרינה. לדבריו, הקרינה היא מינימלית והתקשורת היא לא מרחבית, אלא תקשורת מנקודה לנקודה.

הוועדה אישרה גם את בקשת משרד התקשורת להאריך בשנה נוספת את תקנות אגרות תדרי הרדיו, על מנת לסיים במהלך השנה בחינה כלכלית להערכת שוויין. עם זאת, במהלך הדיון ביקשו נציגי המשרד הארכה בשנתיים. מנהל תחום הרגולציה במשרד התקשורת, אורן מור, הסביר כי מאז 2016 נעשית עבודה כוללת לעדכון אגרות התדרים, אך היא צפויה להסתיים במחצית השנייה של 2021 ותידרש עבודה נוספת לפני עדכון האגרות.

בעקבות זאת ביקש המשרד להאריך את הוראת השעה בשנתיים. היו"ר מרגי סירב לאשר הארכה בשנתיים והסכים לשנה בלבד. לדבריו, היה למשרד מספיק זמן לסיים את העבודה ואם הוא יזדקק להארכה נוספת יהיה עליו להגיע לוועדה ולהציג את ההתקדמות.
 

אולי יעניין אותך גם

קרדיט: דוברות משרד התקשורת

דעה | שר התקשורת החדש-ישן עדיין תלוי בבזק - ועושה הכל לשמר אותה כמונופול תקשורת 

מתווה הסיבים שקידם הנדל אמנם האיץ את פריסת הסיבים - אך בעיקר מצד בזק. זו צפויה להשיג מחדש מונופול בעולם התשתיות עם 90 אחוזי פריסה. שרי תקשורת מתחלפים, תשתיות משתדרגות, אבל עולם כמנהגו נוהג. מתווה עם כרוניקה של סוף ידוע מראש