צבא גרמניה בחר ברוס"ר MK556 להחליף את ה-G36 הקיים

חברת סי.ג'יי. האנל תעביר כ-120,000 רובי סער מדגם MK556 לצבא גרמניה במסגרת חוזה בשווי של מעל 290 מיליון דולר. השלמת העסקה מותנית עדיין באישור הפרלמנט

רוס"ר MK556. צילום: אתר חברת CG Haenel

משרד ההגנה הגרמני הודיע רשמית כי בחר את הנשק שיחליף את רובה הסער G36 של Heckler & Koch בצבא גרמניה. חברת סי. ג'יי. האנל זכתה בחוזה, ותמסור כ-120,000 רוס"רי MK556 לצבא גרמניה בשווי של מעל 290 מיליון דולר. התצורה המדויקת של כלי הנשק והאביזרים שבהם הם יצוידו עדיין לא אושרו לפרסום. עד לזמן פרסום ידיעה זו, לא יצאה הודעה רשמית מצבא גרמניה או מסי.ג׳יי האנל.

בהודעת משרד ההגנה נאמר במפורש כי החלטה זו מותנית באישור הפרלמנט. האתר Thefirearmblog.com מדגיש כי מכרז זה הוא סאגה ארוכה, עם עליות וירידות בתהליך המכרז, מסיבות תקציביות, פוליטיות, שיפוטיות וטכניות והחלטה על הזוכה עדיין כפופה לתלונה אפשרית או להליכי ביקורת שיפוטית.

על פי האתרSoldat & Technik.de , הרוס"ר MK556 יירכש בארבע פעימות. בסוף חודש אוקטובר יתנהל מו"מ בוועדת התקציב של הבונדסטאג על מסירת המשלוח הראשונה של הרובים. המשלוחים הנותרים, יחד עם יחידות תאורת הלייזר ואביזרים האופטיים, מתוכננים לאספקה באמצע דצמבר 2020.

אחרי כמעט שישה עשורים עם Heckler & Koch, התוצאה של תהליך ההצעה ללא ספק מפתיעה ומאכזבת גם עבור חברה זו, שהתחרתה במכרז עם דגמי HK416 ו-HK433 שלה. בתהליך ההתמחרות שהחל בשנת 2017, הציגה סי.ג׳יי האנל כלי נשק שהתאימו טוב יותר לדרישות הצבא במהלך מבחנים מקיפים שנערכו, וגם התגלו ככלכליים יותר. מתחרה שלישית, חברת זיג סאואר, נסוגה מהמכרז הנוכחי. הרוס"ר של סי.ג׳יי האנל הביס גם את ה-RS556, תוצרת מיזם משותף של ריימנטאל וסטייר.

MK556 הוא רובה אוטומטי בקליבר 5.56x45 מ"מ, המבוסס על ארכיטקטורת AR15 ועובד על פעולת בוכנה קצרת פעימות. לרובה קנים בגדלים של 10.5 אינצ'ים, 12.5 אינצ'ים, 14.5 אינצ'ים ו-16 אינצ'ים הזמינים כסטנדרט. הוא הוצג לראשונה על ידי היצרן בשנת 2017.

חברת סי.ג'יי האנל כבר מספקת לצבא הגרמני את רובה הצלפים .RS9 החברה שייכת לקבוצת מרקל, שהיא חלק מטאוואזון אחזקות מאיחוד האמירויות הערביות, המחזיקה גם בחברת קרקל.

אולי יעניין אותך גם

צילום: משטרת ישראל

פרשנות | נתניהו נגד שבתאי 

אחרי שנתניהו התנגש בנדב ארגמן בגלל הצהרתו של האחרון בדבר הסתה לאלימות ברשתות - הגיע תורו של המפכ״ל, קובי שבתאי במצעד הדגלים. בינתיים, שבתאי לקח אחריות וביטל את המצעד. בלשכת רוה״מ חששו לעקוף אותו