תקיפות סייבר על נמלי ים באיראן

במהלך השבוע האחרון עם התגברות המתיחות במפרץ הפרסי בין ציי ארצות הברית ואיראן, ועל רקע הצהרות לוחמניות של מנהיגי שתי המדינות, דיווחה איראן כי נמלי הים שלה באזור באנדר אבאס תחת מתקפת סייבר. תקיפת הסייבר, אשר על פי הערכת האיראנים בוצעה על ידי גורם מדינתי, גרמה להשבתת נמל Shahid Rajaei ומספר רציפים בנמל באנדר אבאס למשך מספר ימים. 

בתחילה (ואולי כהרגלם) הכחישו האיראנים את דבר התקיפה, אך לאחר מספר ימים אישר ראש רשות הים והנמלים האיראני, כי אכן בוצעה מתקפה על נמלי הים של איראן. מדצמבר 2019 הייתה זו תקיפת הסייבר השלישית במספר על תשתיות נמלי הים שספגה איראן, ואשר גרמה להשבתת נמלים. 

למרות הצלחת תקיפות הסייבר על נמלי הים, הכריזו בכירים באיראן, לרבות שר התקשורת והמידע, כי חומת הגנת הסייבר האיראנית, המכונה Dezhfa (המבצר הדיגיטלי), מגנה על איראן מפני תקיפות סייבר מחוץ למדינה בהצלחה רבה. המבצר הדיגיטלי האיראני פותח במדינה עצמאית, מיועד להגן על תשתיות מדינתיות, כולל על מערכות זמן אמת ומערכות ייצור. למרות ההכרזות השונות של בכירי הממשל, איראן סופגת תקיפות סייבר רבות, והמבצר הדיגיטלי האיראני נפרץ שוב ושוב. 

בנוסף מפתחת איראן תשתית אתרנט מדינתית, המכונה National Information Network. תשתית זו תשמש כרשת האינטרנט הפנים מדינתית וחיבור ממנה אל רשת האינטרנט הגלובלית ייעשה בפיקוח משרד התקשורת והמידע בלבד. למרות שזהות תוקפי הסייבר על נמלי הים האיראניים לא התגלתה על ידי האיראנים, סביר יהיה להניח כי מדובר בתקיפות אמריקאיות. 

במסגרת חיל הים האמריקאי פועל צי סייבר, המכונה הצי העשירי, האחראי לפיתוח והפעלת יכולות הגנה ותקיפת סייבר, אשר יסייעו לצי האמריקאי במערכות ימיות. האירועים במפרץ הפרסי מאפשרים הצצה על יכולות ארצות הברית ואיראן בממדים השונים של הלוחמה, הן ביכולות הפלטפורמות והחימוש והן ביכולות ההגנה וההתקפה בממד הסייבר, ככלי עזר המסייע למאמצי הלחימה בים. 

אולי יעניין אותך גם