האו"ם מקדם פריסת IOT ודור חמישי

כנס הרדיו העולמי (WRC) של סקטור הרדיו של איגוד התקשורת העולמי התקיים במצרים ובמסגרתו קידם ארגון הITU, זרוע האו"ם לנושאי תקשורת, החלטות בתחום פריסת רשתות דור 5 וIOT

המשלחת הישראלית לכנס הWRC במצרים - באדיבות משרד התקשורת

כנס הרדיו העולמי (WRC) של סקטור הרדיו של איגוד התקשורת העולמי התקיים בין התאריכים 28 באוקטובר 2019 – 22 בנובמבר 2019 בשארם א-שייח, מצרים. בכינוס השתתפו כ- 3400 נציגים מ- 165 מדינות, ביניהן ישראל, שדנו במגמות וההתפתחויות בתחום הרדיו והספקטרום. במסגרת כנס WRC זוהו פסי תדרים לתקשורת סלולרית, בדגש על תדרים ל- 5G, ולמערכות לוויין על מנת לאפשר שימושים מגוונים בפס רחב, תקשורת מבוססת מכונות (M2M) ותקשורת במהירויות גבוהות ובזמני שהייה נמוכים ביותר.

מהלך זה יתמוך בפריסה של יישומים חדשניים כגון מערכות תחבורה חכמות, הקמת ערים חכמות ויצירת קהילות ברות-קיימא תוך הגברת היעילות של פעולות בנושא אקלים, רפואה, חקלאות ואנרגיה. כמו כן, בכינוס הוחלט על מנגנוני הגנה לשירותים לווייניים לחקר כדור הארץ (EESS), לשירותים מטאורולוגיים ולשירותים אחרים שעשויים לעשות שימוש בפסי התדרים הרלוונטיים כגון שירותים לחקר החלל (SRS). שירותים לווייניים התומכים במטאורולוגיה ואקלים שמטרתם לשמור על חיי אדם ומשאבי טבע יוגנו מהפרעות הנגרמות על ידי תדרי-רדיו. בהקשר זה, הגנות זהות יוענקו גם לתחנות רדיו המשמשות לחקר החלל.

"ה- WRC סולל את הדרך לגישות חדשות וחדשניות יותר להגברת הקישוריות בעולם באמצעות שימוש בטכנולוגיות תקשורת יבשתיות ולווייניות כאחת", ציין מזכ"ל איגוד התקשורת העולמי, מר חולין זאהו. "ככל שטכנולוגיית פס רחב משתלבת בפיתוחים תעשייתיים חדשים, אנשים באזורים המרוחקים ביותר יוכלו להנות גם הם מגישה טובה וברת השגה לשירותי תקשורת.

בנוסף, בכנס התקבלה החלטה על קידום השוויון המגדרי בסקטור הרדיו שנתמכה על ידי נציגי המשלחת הישראלית. הנציגים הישראליים הביעו את תמיכתם בהצהרת מזכ"ל, מר חולין זאהו, האיגוד וראש סקטור הרדיו, מר מריו מנייביץ', במליאה הכללית של הכנס.

התוצרים המרכזיים שהושגו בכנס

פסי תדרים נוספים לתקשורת סלולרית, בדגש על 5G – זוהו תדרים נוספים שישמשו לתקשורת סלולרית ויסייעו לפיתוח רשתות ל- 5G. עבור אזור 1, הכולל את אירופה, המזרח התיכון ואפריקה (ושאליו משתייכת ישראל) זוהו התדרים הבאים: 24.25-27.5 GHz, 37-43.5 GHz, 45.5-47 GHz, 47.2-48.2 ו- 66-71 GHz.

שירותי לוויין לחקר כדור הארץ (EESS) – תוענק הגנה לשירותים אלה, לרבות זכות ראשונים בהקצאת תדרים בפס 22.55-23.15 GHz על מנת לאפשר את השימוש בהם למעקב ושליטה.

מערכת מצוקה ובטיחות ימית עולמית (GMDSS) - אפשור של מערכות גלובליות לתקשורת לוויינית בפסי תדרים הסטנדרטי בשירות הימי לצורך הגברת הכיסוי והיכולות של מערכות לניווט ימי, ניהול מצוקות והגברת הבטחון.

שירותי שידור לווייניים (BSS) – הגנה על הקצאת תדרים ויצירת מנגנון לתעדוף מדינות מתפתחות בגישה למשאבי ספקטרום לווייניים. 

פלטפורמות אוויריות משדרות בגובה רב (HAPS) – זוהו פסי תדרים נוספים שיוכלו לשמש פלטפורמות אלה, במטרה לאפשר את השימוש בהן להגברת הקישוריות לפס רחב באזורים מרוחקים ומחוסרי גישה.

רשתות WiFi – לאור הגידול בדרישה למערכות תקשורת אלחוטיות, לרבות RLANs למשתמשי קצה יש צורך לאפשר שימוש בטכנולוגיות (WiFi) בתוך מבנים ומחוץ להם תוך מניעת הפרעות למערכות לוויין.

הוחלט על ביצוע מחקרים לתמיכה במערכות תקשורת רדיו לרכבות ומערכות תחבורה חכמות.

"תחנות כדור הארץ בתנועה" (ESIM) - הגדרת תנאים לפיתוח ESIM עם תחנות NGSO לצורך אספקת שירותי אינטרנט אמינים ורחבי פס לכלי טיס, אניות וכלי רכב יבשתיים.

אולי יעניין אותך גם