"אלעטא היה מנוע הפיגועים של הג'יהאד האסלאמי"

אלוף (מיל') עמוס גלעד מסמן את מי שהיה היעד הלילה לתקיפה בעזה כדמות משמעותיות ביותר. בראיון לישראל דיפנס העריך גלעד: "מי שיבוא במקומו לא יהיה במעמד זהה לזה שחוסל"

 

אלעטא. דמות משמעותית ביותר. צילום: רשתות פלסטיניות

"האיש שחוסל בביתו בעזה היה מנוע הפיגועים הראשי של הג'יהאד האסלאמי, אישיות חצופה ובוטה. לא לחינם הוגדר כמח"ט צפוני. ואילו היעד לחיסול בדמשק הלילה, שמיוחס לישראל על ידי הסורים, היה המוח שמאחורי פעולות הארגון" - כך אומר אלוף (מיל') עמוס גלעד, ראש המכון למדיניות ואסטרטגיה (IPC) ולשעבר ראש האגף המדיני-ביטחוני במשרד הביטחון.

ביטחון בכל מקום: בואו לעקוב אחרינו באינסטגרםבפייסבוק ובטוויטר

בשיחה עם ישראל דיפנס אמר גלעד כי מבחינת ארסנל נשק וחימוש, הג'יהאד האסלאמי "מצטיין" בעיקר במספר רב של רקטות. "זה ארגון הפועל באלימות רבה, הוא ניסה לחפור מנהרות, אך אלו התגלו על ידי צה"ל. מבחינת כלי נשק, חימוש הג'יהאד דומה לזה של חמאס, אך בולטת הכמות הגדולה של רקטות, כמות שגדלה באחרונה", אמר גלעד.  

הג'יהאד האסלאמי, מציין גלעד, הוא ארגון בעל זיקה חזקה לאיראן. "אין זה אומר שמדובר בפקודות ביצוע יומיומיות שעוברות מטהרן לעזה, אך ההנחיה באה מטהרן ויש תמיכה מוראלית. מדובר בארגון עצמאי שיש לו 'יתרון' – הוא איננו חש עצמו אחראי לשלומם, לרווחתם ולביטחונם של תושבי עזה, ולכן הוא רואה עצמו חופשי לפעול עצמאית".

"מהר מאוד ימנו מישהו חדש להיות מח"ט צפון ברצועה. ברור שימנו, אבל מי שיבוא במקומו של אלעטא לא יהיה במעמד זהה לזה שחוסל. היה לו מעמד מיוחד כמנוע פיגועים ראשי", הוא מדגיש.

באשר למוכנות העורף והמבצע הצבאי אמר עמוס גלעד: "הקבינט מחליט ומנחה וצה"ל מבצע. הצבא פועל ותוקף. כך צריך להיות, וכך צריך לראות את זה. צריך לציין שפיקוד העורף התקדם ומשתכלל ויש לכך חשיבות עצומה לציבור הרחב".

 

אולי יעניין אותך גם

REUTERS/Hussein Waaile/File Photo

פושעי סייבר מנצלים את החשש ממתקפות נוספות דוגמת קולוניאל פייפליין

חברת הגנת סייבר מדווחת כי נתקלה בעשרות ניסיונות מתקפה במסווה של הורדת עדכוני תוכנות אנטי-כופרה, שהן למעשה תוכנות זדוניות. בסוף השבוע נודע כי המתקפה על צינור הנפט התאפשרה ע״י פריצה לסיסמה אחת בלבד