רה"מ נתניהו: "ישראל פעלה מאות פעמים כדי למנוע את התבססותה הצבאית של איראן בסוריה"

רה"מ נתניהו: "ישראל פעלה מאות פעמים כדי למנוע את התבססותה הצבאית של איראן בסוריה"

צילום: קובי גדעון/לע"מ

ראש הממשלה בנימין נתניהו הוביל את מפגש הפסגה הטרילטרלי של היועצים לביטחון לאומי של ארה"ב, רוסיה וישראל, במלון אוריינט בירושלים. הפסגה הטרילטרלית ההיסטורית של היועצים לביטחון לאומי מתקיימת בהמשך למאמצים שהוביל ראש הממשלה נתניהו מול הממשל האמריקני והרוסי, וכן בהמשך לפגישות שקיימו רה״מ ור׳ המל״ל הישראלי בימים האחרונים עם היועץ לביטחון לאומי של ארה״ב ג׳ון בולטון ומזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה ניקולאי פטרושב.
 
היועץ לביטחון לאומי בן-שבת, היועץ לביטחון לאומי האמריקני בולטון, מזכיר המועצה לביטחון לאומי של רוסיה פטרושב והמשלחות נועדים כעת במפגש הפסגה. הדיונים מתמקדים באיראן, סוריה ובסוגיות אזוריות.
 
דברי ראש הממשלה נתניהו בפתח הפסגה: "מדובר בוועידה היסטורית - זאת הפגישה הראשונה בין היועצים לביטחון לאומי של שלוש מדינותינו בבירתנו ירושלים. אני מבקש להודות לנשיא טראמפ ולנשיא פוטין על הסכמתם לכנס את ועידת הביטחון הזאת ולשלוח את יועציהם הבכירים ביותר. אני מעריך מאוד את הקשרים החזקים שיש לישראל עם שני המנהיגים ומדינותיהם. כפי שאמרתי פעמים רבות, יחסיה של ישראל עם ארה"ב הגיעו לגבהים חדשים תחת מנהיגותו של הנשיא טראמפ. באותה מידה, ישראל אסירת תודה על כך שהידידות שלנו עם רוסיה התחזקה יותר מתמיד בשנים האחרונות.
 
"נפגשתי עם שניכם ביומיים האחרונים, כולל בדקות האחרונות, כדי לדון בסוגיות חשובות, אך בעיקר באתגר של השגת ביטחון ויציבות באזורנו. על בסיס הדיונים בינינו, אני מאמין שישנו בסיס רחב יותר לשיתוף פעולה בין שלושתנו. הוועידה הזאת מהווה הזדמנות ממשית לסייע בקידום היציבות באזור, ובייחוד בסוריה.
 
"כפי ששניכם יודעים, ישראל פעלה מאות פעמים כדי למנוע את התבססותה הצבאית של איראן בסוריה בזמן שהיא קוראת בגלוי להשמדתנו ופועלת לשם כך. פעלנו מאות פעמים כדי למנוע מאיראן העברת נשק מתוחכם לחיזבאללה והקמת חזית שנייה בצפון נגד ישראל מרמת הגולן. ישראל תמשיך למנוע מאיראן להשתמש בשטחן של מדינות שכנות כבסיס למתקפות נגדנו וישראל תגיב בעוצמה לכל מתקפה כזאת.
 
"אני מבקש להודות לממשלת רוסיה ולנשיא פוטין על שיתוף הפעולה ההדוק עם ישראל לבניית מנגנון של דה-קונפליקציה שתפקידו להבטיח שבזמן שאנחנו מגינים על עצמנו, אנחנו לא מסכנים כוחות רוסים. אני רוצה להודות לארה"ב ולנשיא טראמפ על הגיבוי החד משמעי שהוא נותן לזכותה של ישראל להגן על עצמה. שלושתנו רוצים לראות יציבות, ביטחון ושלום בסוריה. זהו יעד משותף.
 
"יש לנו גם יעד כולל, והוא ששום כוח זר שהגיע לסוריה אחרי 2011 לא יישאר בסוריה. אנחנו חושבים שישנן דרכים להשיג את היעד המשותף הזה שייצור מזרח תיכון יציב יותר או לפחות מזרח תיכון יציב יותר בחלק הזה של האזור. אני מאמין שהשגת היעד שתיארתי זה עתה, הוצאתם של כל הכוחות הזרים מסוריה, אלה שנכנסו לסוריה אחרי 2011, תהיה טובה לרוסיה, טובה לארה"ב, טובה לישראל, ואם יורשה לי להוסיף, טובה לסוריה. אנחנו מצפים לדון בדרכים הקונקרטיות להשיג את היעד הזה, שהוא קריטי ליישום מוצלח של החלטת מועבי"ט 2254, וישראל מקווה שהוועידה הזאת תקרב אותנו להשגת היעד המשותף של שלום, שגשוג וביטחון, שהולכים כולם יחד באזורנו. שוב, אני רוצה לקבל את פניכם, ג'ון וניקולאי, ואת המשלחות שלכם בברכה בירושלים. לשנה הבאה בירושלים. אולי עוד קודם.״
 
דברי היועץ לביטחון לאומי וראש המל"ל בן-שבת בפתח הפסגה: "לכבוד הוא לנו לארח בירושלים, בירת ישראל, את המפגש החשוב הזה בדרג היועצים לביטחון לאומי וצוותיהם משלוש המדינות. קדמו למפגש שיחות מעמיקות וממושכות בין ראש הממשלה לראשי שתי המדינות בדיונים בדרגים מקצועיים שחיזקו את התחושה כי בשלה העת והוכשרה השעה למהלך המדיני הזה. קיומו בירושלים הוא עדות למעמדה של ישראל, לאמון בה מצד המעצמות ולמשקל הניתן לעמדתה בסוגיות שעל סדר היום האזורי והעולמי.
 
"השגת ביטחון ויציבות באזורנו היא מטרה משותפת לכולנו. מייחלים לכך גם מדינות ועמים נוספים במרחב ומחוצה לו. ברם, לא ניתן יהיה להשיגה מבלי לרסן את שאיפותיה ופעולותיה של איראן. אירועי התקופה האחרונה נותנים תוקף נוסף למסקנה זו המחייבת התייחסות בכל מתווה להסדר.
 
"תודה לך ראש הממשלה על ההובלה, תודה לכם עמיתיי על נכונותכם להתפנות מכל עיסוקכם ולהגיע למפגש. זוהי עדות לחשיבות שאתם מייחסים לעניין זה. עבור רבים, ואני הקטן בתוכם, זהו גם בסיס לאופטימיות ופתח לתקווה כי נוכל לגבש הסכמה על היעדים הקונקרטיים ועל הצעדים המעשיים לשם השגתם. בהצלחה רבה לכולנו״.

אולי יעניין אותך גם