פרס ביטחון ישראל הוענק לפרויקט גילוי המנהרות בהובלת משהב"ט בשיתוף צה"ל והתעשיות הביטחוניות

במקביל הוענק פרס אחד הוענק לפרויקט שמספק מענה ראשון מסוגו כנגד איום מרכזי על מדינת ישראל. פרס נוסף הוענק לפרויקט שהשפיע באופן דרמטי על המציאות הביטחונית, לרבות סיכול מאות פיגועים

פרס ביטחון ישראל הוענק לפרויקט גילוי המנהרות בהובלת משהב"ט בשיתוף צה"ל והתעשיות הביטחוניות

מתוך הטקס (צילום: אריאל חרמוני, דוברות משרד הביטחון)

נשיא המדינה ראובן ריבלין, שר הביטחון אביגדור ליברמן, הרמטכ"ל רא"ל גדי אייזנקוט ומנכ"ל משרד הביטחון אלוף (מיל') אודי אדם, העניקו בטקס חגיגי בבית הנשיא בירושלים, את פרס ביטחון ישראל - הפרס היוקרתי ביותר במערכת הביטחון, עבור פרויקטים ופעילויות שתרמו לביטחון המדינה ולשמירה על עוצמתה ויתרונה האיכותי בשדה הקרב, הן בהיבט הטכנולוגי והן בהיבט המבצעי.

בנאומו אמר נשיא המדינה ראובן ריבלין כי "בהענקת הפרס הזה, מבטאת מערכת הביטחון את אמונתה המוצקה בעליונותו של הגורם האנושי, בכם, הזוכות והזוכים", אמר הנשיא והוסיף: "המערכות והצוותים שנבחרו לזכות השנה בפרס היוקרתי הזה, הינם עדות חיה לתמורות האדירות שחלו במפת האתגרים הביטחוניים העומדים לנגד ישראל. בשנים האחרונות מתמודדת מערכת הביטחון עם איומים שונים מבעבר. בראש ובראשונה, אנו מתמודדים עם האיום האיראני, הרחוק והקרוב. שם אנו נזקקים למיקסום יכולות של כלל הכוחות ובמיוחד של זרוע החלל והאוויר של ישראל. אך במקביל, נוצרות זירות לחימה חדשות טרור הבודדים, סייבר, המלחמה התת קרקעית ואתגר ניהול החיכוך המתמשך והיומיומי עם אוכלוסייה אזרחית פלסטינית. איומים מורכבים אלו, כולם יחד, וכל אחד לחוד, ניצבים כיום בקדמת מפת האיומים העדכנית. למול האתגרים האלו, מערכת הביטחון המעולה שלנו, לומדת מהר, ומסתגלת מהר. על מנת להעניק לזירות האיומים החדשות מענה הולם – ריעננו את תורת הלחימה, הגדרנו מחדש את יעדי הפעולה שלנו, עדכנו את אופן פריסת הכוחות, ומעל לכל – פיחתנו מערכות מעולות, ועל כך יעידו הזוכים היום, המאפשרות להתגונן בצורה מיטבית".

עוד הוסיף הנשיא כי "במוכנות שכזו, טובה ככל שתהיה, אין די. על מנת למנוע את המלחמה הבאה עלינו לבנות נדבך נוסף. חובה עלינו, כמדינה וכמדינאים, לגבש אסטרטגיה אשר תשכיל לייצר חלופה מדינית לעימות. מאז ומתמיד כוחה של מדינת ישראל היה בהכרה הברורה של ראשיה כי עלינו לצעוד תמיד צעד אחד לפני האויב. לא רק בתחומי הטכנולוגיה והיכולות הצבאיות. על ההנהגה הישראלית לוודא כל העת כי איננו נתפסים לשאננות. כי החשיבה על עתידנו אינה מתאבנת וקמלה. מדינת ישראל חייבת להפעיל במקביל אל ההגנה הצבאית הבלתי מתפשרת תכנון וחשיבה מדינית אסטרטגית אשר תשכיל לייצר חלופה לעימות המתמשך וזאת בשיח עם הקהילה הבינלאומית והמדינות השכנות לנו. בסופו של יום, זהו מותר האדם – יכולתו לא רק להכות אלא גם להידבר".

שר הביטחון, אביגדור ליברמן: "הזוכים השנה בפרס ביטחון ישראל שינו באופן דרמטי את המציאות הביטחונית במדינת ישראל. פרויקט גילוי המנהרות מבוסס על טכנולוגיה יחידה מסוגה בעולם, שהיא כמעט מדע בדיוני. בזכות המוחות שיושבים כאן, במפא"ת, בצה"ל ובתעשיות, לקחנו לחמאס את הנשק האסטרטגי שלו, שבו השקיע את רוב תקציב ההתעצמות שלו: מאות מיליוני דולרים. מנהרות התקיפה הפכו למנהרות קבורה. לא פחות מדהימה היא המערכת הטכנולוגית שסייעה בסיכול מאות פיגועי טרור. אפשר לומר באחריות שאזרחים רבים חבים לכם את חייהם".

מנכ"ל משרד הביטחון, אלוף (במיל') אודי אדם: "צרכיה הביטחוניים של מדינת ישראל מציבים בפני מערכת הביטחון כולה אתגרים ייחודיים: לא רק לבנות בניין חדש, אלא להמציא כל פעם את חומרי הבנייה שעדיין אינם קיימים. פיתוחים אלה מקנים לצה"ל את היתרון הטכנולוגי והמבצעי שלו, והופכים את חייה של מדינה שלמה לבטוחים יותר".

"בזכותכם – קבוצת האיכות של מערכת הביטחון – מדינת ישראל היא מעצמת על בתחום הטכנולוגי-הביטחוני. עם זאת, עיניכם אינן נשואות אל התהילה, ואתם פועלים כל השנים בידיעה כי שמותיכם והישגיכם לא יזכו לחשיפה פומבית".

בטקס המתקיים מזה שישה עשורים הוענקו שלושה פרסים לפרויקטים ביטחוניים פורצי דרך:

פרס אחד, הוענק עבור פרויקט גילוי המנהרות, אשר הובילו אנשי מפא"ת במשרד הביטחון בשיתוף עם זרוע היבשה ועוצבת שועלי האש בצה"ל, אלביט, רפאל ומשרד ראש הממשלה. מדובר במערך שאין דומה לו בעולם ושהוביל למפנה במערכה לסיכול איום המנהרות. המערך מומש בשילוב גופים רבים, במיקוד טכנו מבצעי הדוק ובדבקות מרשימה במטרה וכולל פריצות דרך טכנולוגיות במספר פרויקטים יצירתיים.

פרס אחד הוענק לפרויקט שמספק מענה ראשון מסוגו כנגד איום מרכזי על מדינת ישראל. הפרויקט מגלם בתוכו חדשנות טכנולוגית ותעוזה מבצעית יוצאת דופן ויש לו תרומה אסטרטגית משמעותית וייחודית לביטחון המדינה.

פרס נוסף הוענק לפרויקט שהשפיע באופן דרמטי על המציאות הביטחונית, לרבות סיכול מאות פיגועים. הפרויקט מגלם בתוכו פיתוח תפיסה חדשנית החותרת להשגת עליונות מודיעינית ומיצוי הפוטנציאל המגולם בעידן הדיגיטלי, שילוביות ארגונית מרשימה והישגים טכנולוגיים ייחודיים בתחומי ה-BIG DATA.

הגופים אשר זכו בשני הפרסים: אגף המודיעין בצה"ל (מערך המ"מ, יחידת האיסוף המרכזית, היחידה הסגולה והזירה הטכנולוגית בחטיבת המחקר), יחידת המודיעין של פיקוד המרכז, יחידת מצפ"ן באגף התקשוב, מפא"ת, משרד ראש הממשלה ומפעל מל"מ בתעשיה האווירית.

אולי יעניין אותך גם