מסר לארה"ב? טילי שיוט יוסבו למטוסי קרב טורקים

טילי שיוט תוצרת טורקיה, שיוצרו עבור מטוסי F-35 אותם האמריקנים לא רוצים לספק לאנקרה, יותאמו למטוס קרב ולמל"ט של צבא טורקיה

 

מטוס חיל האוויר הטורקי. צילום: AP

טורקיה מתכוונת לחמש מטוס קרב ומל"ט מתוצרתה בטילי אוויר-קרקע תוצרת טורקיה, המיועדים למטוסי חמקן F-35, שארה"ב נמנעת מלספק לאנקרה.

השר לתעשייה וטכנולוגיה בממשל הטורקי, מוסטפה וראנק, אמר באירוע באנטליה כי טילי שיוט אוויר-קרקע מדגם SOM-J, המיוצרים בטורקיה כחלק מתכנית מטוס הקרב F-35 מתאימים למטוס הקרב ולמל"ט שמייצרת התעשייה האווירית הטורקית. השר הסביר לסוכנות הידיעות הטורקית אנדולו, כי את הטילים הללו עבור מטוסי F-35 מיוצרים בטורקיה ובעוד מדינה אחת, "ואם מדינות כלשהן המפעילות מטוסי F-35 יהיו מעוניינות בטילים אלו, אין לנו שום בעיה למכור להן, אפילו אם אנחנו מחוץ לתכנית המטוס".

העיתון הטורקי  "הורייאט" דיווח כי את טילי השיוט ניתן להתאים בעיקר למל"ט הטורקי AKINCI שמייצרת חברת BAYCAR.

הדיווחים מגיעים על רקע ההודעה של טורקיה כי מערכת ההגנה הרוסית S-400, שהיא רוכשת, לא תשולב במערכת ההגנה האווירית של נאט"ו, וכי המערכת הרוסית לא תאיים על בעלות ברית. אספקת חלקי המערכת הרוסית לטורקיה כמעט הושלמה, ועד כה הוטסו לטורקיה 14 משלוחים של המערכת, במטוסי תובלה רוסיים גדולים. המשלוחים של המערכת גורמים למתח רב בין טורקיה לארה"ב.  

 

אולי יעניין אותך גם

זירת הפגיעה בדמשק. צילום: מתוך טוויטר

הקשר האיראני לניסיון החיסול של בכיר הגא"פ בדמשק

לפי דיווחים, התקיפה נגד בכיר הג'יהאד האסלאמי בסוריה, אכרם אל-עג'ורי, בוצעה באמצעות חימוש מדויק. למרות הערפל סביב דמותו, ניתן להגיד כי מדובר באדם שמהווה החוט המקשר בין ארגון הטרור לאיראן