הדיל של משרד התקשורת עם הוט: ביטול פריסה ארצית תמורת השקעה בדור 5

משרד התקשורת מאשר להוט לספק כבלים על תשתית סלולר ביישובים בהם הוט החליטה שלא כדאי לפרוס תשתית קווית. המשרד נמנע מלקבוע איכות שידור גבוהה ביודעו כי שירותי הפס הרחב שניתן לספק באמצעות סלולאר דור 4 מוגבלים, ובכך הוא תורם לאפליה הקיימת בשוק התקשורת ברוחב הפס בין בתי אב בישראל (הפצה א-סימטרית של רוחב פס בארץ). ביישובים אלו מהירות הגלישה תוגבל ל 30 מגה בלבד כאשר רוחב פס זה אינו מספיק לשירותי טלוויזיה באיכות 4K לכלל הטלוויזיות בבית. החלטה זו מנציחה התלות של יישובי הספר בשיקולים העסקיים של חברות הטלקום.

בהחלטתו המשרד חוסך להוט את הצורך בפריסת תשתיות קרקעיות ובמקום זאת מאפשר לה לספק שירותים על תשתית סלולר מדור 4. בהודעה של משרד התקשורת נכתב "חלופה זו תאפשר לציבור בישובים בהם הוט טלקום לא פרשה את תשתית הכבלים, לקבל את שירותי הוט טלקום בטכנולוגיה חלופית באופן מידי, תוך הגדרת תנאי סף לטיב השירות." אבל סף האיכות נקבע על שתי טלוויזיות HD. המשרד כנראה לא שמע על טלוויזיות באיכות 4K.

"ובדרך ראינו שהגן שלנו סגור"

בהחלטה זו נמנע המשרד מפתיחת שוק תשתיות התקשורת לתחרות, בין היתר, באמצעות גלים מילימטריים. שימוש המקובל במדינות רבות בעולם כגון ארה"ב, קנדה, בריטניה, רוסיה, אוסטרליה ועוד. במצב הנוכחי, חברות הטלקו בזק והוט, ולאחרונה פרטנר וסלקום, פורסות תשתיות רק היכן שיש להן רווח כספי. במקומות אחרים, משרד התקשורת פוטר אותן מכך. המשרד מתכונן רק בעוד כחודש להוציא שימוע לציבור בהקשר גלים מילימטריים במקום להוסיף את הנושא לשימוע הקיים של ביטול חובת הפריסה הארצית להוט.

בעבר הייתה חובת פריסה ארצית כדי לא לקפח אזרחים. כעת, המשרד מוותר על הרעיון כדי לשמר את נתח הרווחים של חברות הטלקו. ואין בכך רע. חברות טלקו צריכות להרוויח כדי לשמר את הרשת הקיימת ולהקים רשתות 5G שהמשרד דוחף. הבעיה טמונה בשימור שוק תשתיות סגור הנשלט על ידי חברות הטלקו. המשרד בעבר פתח את השוק עם מודל השוק הסיטונאי, אולם פתיחה זו היא למספר מוגבל של חברות, ומנצל את התשתיות הקיימות של בזק על ידי הארכה שלהן היכן שכדאי.

בהודעה של המשרד חסרים תנאי סף לאיכות השידור (4K), לכיווץ הוידאו בH.264 (לחסוך רוחב פס בשידור) ולהרחבת רשת השדרה של הוט (תוספת רוחב פס בקצוות משמעותה תוספת בשדרה המרכזית). תנאי הסף שנקבעו על ידי המשרד כוללים קצב הורדה של Mbps30 לכל בית אב. קצב שאמור להספיק בו זמנית לצפייה בשידורי טלוויזיה בלפחות שני מכשירים במקביל ובאיכות HD באמצעות נתבים סלולריים.

רק כדי לסבר את האוזן, שידור 4K דורש כMbps25 לכל טלוויזיה בבית. אם יש לכם שלוש אתם צריכים Mbps75. אם יש לכם טלוויזית HD אתם צריכים בערך Mbps5 לכל מכשיר. עכשיו תעשו חישוב. אם יש לכם יותר מכשירים, תפנו למשרד שיעזור לכם. אם אתם לקוחות הוט בבאנדל הכולל גם גלישה והילדים שלכם צופים ביו טיוב או משחקים במשחקי רשת עם גרפיקה טובה על אותה תשתית, תפנו למשרד שיעזור לכם. אם בגלל הכבלים תהיה דעיכה בשירותי הגלישה - תפנו למשרד שיעזור לכם. אין להוט כחברה עסקית סיבה לספק יותר מתנאי הבסיס שקובע המשרד. בעיקר שמדובר ביישובי ספר שלא שווה לפרוס אליהם תשתית קרקעית.

המשרד קובע כי הוט תדאג לשדרוג הרשת בהיבט הרחבת שיעור הכיסוי והוספת Carriers באתרים הקיימים. המשמעות היא שהוט צריכה לשדרג את תאי הסלולרי הקיימים באזורי ספר כך שיתמכו בשידורי כבלים. במילים אחרות, להוסיף עוד רוחב פס סלולרי לכל יישוב שיקבל כבלים בתצורה הזו. המשרד מצפה מהוט לעשות זאת במהלך השנתיים הקרובות עד לתחילת הפריסה של רשת דור 5. עולה השאלה מה האינטרס של הוט להשקיע ברשת דור 4 כאשר בעוד שנתיים היא תצטרך להשקיע בדור 5. מדובר בהשקעות ענק שאין היגיון עסקי לעשות אותן פעמיים בטווח זמן של שנתיים. לפי מסמכי המשרד, הציפייה היא השקעה של 25 מליוני ש"ח ברשת דור 4 בשנתיים הקרובות לכל היותר. כעשירית מעלות ההשקעה הצפויה בתשתית קרקעית חלופית.

כאמור, את רשת השדרה אליה מתחברים כל התאים בקצוות אין חובה לשדרג. המשרד לא קבע סף מינימום של רוחב פס לכל בית אב ביישוב ספר המשלב טלוויזיה וגלישה. הוט תוכל בקלות ליישם QOS ולתת עדיפות לשידורי כבלים על חשבון איכות גלישה ברשת. הסף של המשרד הוא רק לשידורים. ביישוב של 50 משפחות שלא שווה לפרוס אליו תשתית קווית, הוט תצטרך לספק 1.5 גיגה בו זמנית (concurrent) בנוסף לרוחב הפס המוקצה לגלישה של אותם 200 איש (נניח ארבע נפשות לבית אב). ולא הכנסתי אורחים, אנשי מקצוע, ואולי עוד חלק מיישוב אחר שאותו תא ישרת.

הפתרון: תחרות בשוק התשתיות

אם המשרד רוצה לדאוג לרווחי ספקיות הטלקו וליישובי ספר במקביל, הוא צריך לפתוח את שוק התשתיות ליזמים פרטיים או רשויות מוניציפליות. אלו יפרסו תשתיות ויגבו מהתושבים תשלום חודשי בבאנדל עם ספקיות השירותים (גלישה וצפייה בכבלים). חברות הטלקו ימשיכו לפרוס איפה שכדאי להן, ויזמים פרטיים עם מבנה הוצאות רזה יותר יתחרו במקומות בהם הרווח קטן יותר. בצורה כזו השוק העסקי ילחם על הצרכנים הפרטיים. ולא הפוך. שהצרכנים צריכים להלחם עם חברות הטלקו על שירות טוב.

בהחלטתו, חוסך משרד התקשורת להוט לפחות 225 מליוני ש"ח. במקום להשלים פריסה ארצית בפריסת סיבים (860 מליוני ש"ח), שימוש בתשתית בזק (300 מליוני ש"ח) או גלים מילימטריים (250 מליוני ש"ח) הוא מתיר לחברה לספק כבלים על סלולר (25 מליוני ש"ח). כאמור, מדובר בתמחור פריסת תשתיות שהוט העבירה למשרד התקשורת בשוק לא תחרותי. המשרד מצפה שהחסכון הזה יופנה להשקעה בתשתית דור 5 עתידית. והוא גם כותב זאת.

"בנוסף, לאור ההתפתחויות הצפויות בשוק התקשורת, ובהתאם לחוות הדעת הכלכלית, חלופה זו מיטיבה עם כלל הציבור מהטעמים הבאים: תאפשר הקצאת משאבים יעילה והגדלת היכולת של הוט טלקום להשקיע בתשתיות תקשורת מתקדמות במגזר הנייח (כגון: סיבים אופטיים) ועל ההשקעה במגזר הנייד (דור 5) , ובין היתר על יכולת ההשקעה של קבוצת הוט באמצעות הוט-מובייל", נכתב בהחלטת המשרד.

תגובת משרד התקשורת

"במסגרת השימוע שפורסם לאחרונה בנושא המלצות הוועדה המייעצת לעניין יישום החלטת שר התקשורת בנוגע לפריסה האוניברסלית של הוט טלקום, הובהר כי ההמלצות, המתייחסות, בין היתר, לאפשרות אספקת שירותי הוט טלקום באמצעות טכנולוגיית גלים מילימטריים נוגעות לרשימת הישובים נעדרי תשתית הוט טלקום שפורטו בנספח א' לשימוע בלבד, ולא לכל מקום בארץ.

"עוד הובהר בשימוע כי ככל שהוט טלקום תספק את שירותיה באמצעות טכנולוגית גלים מילימטרים, יהיה עליה לפעול בהתאם למדיניות המשרד בנושא שתפורסם בחודשים הקרובים, בדומה לכל גורם אחר שיבקש לספק שירותים באמצעות טכנולוגית גלים מילימטרים יידרש לפעול בהתאם למדיניות המשרד."

אולי יעניין אותך גם

זירת הפגיעה בדמשק. צילום: מתוך טוויטר

הקשר האיראני לניסיון החיסול של בכיר הגא"פ בדמשק

לפי דיווחים, התקיפה נגד בכיר הג'יהאד האסלאמי בסוריה, אכרם אל-עג'ורי, בוצעה באמצעות חימוש מדויק. למרות הערפל סביב דמותו, ניתן להגיד כי מדובר באדם שמהווה החוט המקשר בין ארגון הטרור לאיראן