שיגור החללית הישראלית 'בראשית' לירח – ב-22 בפברואר

החללית תשוגר ביום שישי הקרוב אל מרכז הירח ממרכז החלל בקייפ קנברל שבפלורידה. החללית תעשה את דרכה בחלל לכיוון הירח - שם היא צפויה לנחות ב-11 באפריל

צילום: תעשייה אווירית

ביום שישי השבוע, 22 בחודש, בשעה 03.45 בבוקר שעון ישראל, תשוגר החללית הישראלית 'בראשית' אל הירח ממרכז החלל בקייפ קנברל, פלורידה, ותעשה את דרכה בחלל החיצון במשך שבעה שבועות, עד שתנחת  ב-11 באפריל, בשעת ערב, באתר נחיתה באזור 'ים השלווה' על פני הירח.

המעשה הראשון של החללית יהיה להניף את דגל ישראל, ובכך תיקבע נוכחות ישראלית על הירח, המדינה הרביעית ששלחה חלליות לירח אחרי בריה"מ, סין וארה"ב. נשיא המדינה ראובן ריבלין הכריז על שיגור החללית לירח כעל פרויקט לאומי.

שיגור חללית ישראלית לירח הוא פרויקט משותף של חברת SPACE IL  והתעשיה האווירית עם שותפים כמו סוכנות החלל האמריקנית NASA. זה פרוייקט שנמשך שמונה שנים, החל מהתגבשות רעיון של שלושה מהנדסים צעירים להשתתף בתחרות שהכריזה גוגל, ועד לבניית החללית, תכנון המסע, שליחת החללית המוכנה לארה"ב, והשיגור המיוחל ביום ששי השכם בבקר.

ראשי הפרויקט ד"ר עידו ענתבי, מנכ"ל  SPACE IL, עפר דורון מנהל מפעל חלל בתע"א מסרו פרטים לקראת שיגור החללית בראשית, ואילו הנדבן ואיש העסקים מוריס כהאן סיפר כיצד נאלצו הוא ואנשים להתגבר על ה-SHUTDOWN של ארגוני ממשל אמריקניים  שאיים לעכב את העברת החללית מישראל לארה"ב – זה נעשה בעזרת קשרים ו'אנשים טובים' שסייעו. מוריס כהאן תרם מכספו 40 מיליון דולר לפרוייקט וסייע בתרומות של 60 מיליון דולר נוספים לעלות הפרוייקט כולו שהיא כמאה מיליון דולר. תורמים גדולים היו גם שלדון אדלסון ורעייתו ד"ר מירי אדלסון.

וזה קיצור לוח הזמנים של מסע 'בראשית' לירח:

שיגור  - יום שישי בבוקר ב-03.45

כעבור שלוש דקות יופרד השלב הראשון של הטיל המשגר

 כעבור 32 דקות תשוחרר החללית מטיל השיגור ותהיה עצמאית בחלל

2-3 דקות אחרי ההפרדה תתחיל החללית לשדר אותות  למרכז הבקרה של התע"א ביהוד

שעה אחרי השיגור תיכנס החללית למוד של שיוט בחלל במסלולים אליפטיים.

ב-20 במארס תיכנס החללית למסלול רחב לכיוון הירח, מסע אליפטי שיימשך כשבועיים וחצי

4 באפריל – יחל תמרון 'לכידת הירח', כלומר התקרבות לאזור כוחו המשיכה של הירח

שבוע אחרי כן - הקפת הירח

11 באפריל – יגיע הירח למקום המתאים לנחיתת החללית וכך השמש שאחורה יטען מצברים, ותתבצע הנחיתה.

אחרי הנחיתה תעביר החללית במשך יום-יומיים מידע וצילומים.

כעבור שלושה ימים החללית בראשית תודמם וכך תסתיים משימתה.

אולי יעניין אותך גם