"במקרה של מלחמה רוסיה תתנתק מהאינטרנט, הממשלה והצבא יחוברו לרשתות פנימיות"

בידוד דיגיטלי: יועצו הבכיר של נשיא רוסיה פוטין אמר בראיון כי "אם תהיה מלחמה, כל רוסיה תתנתק מהאינטרנט ורשתות מחשב פנימיות יפעילו את מערכות הצבא והממשלה"

הנשיא פוטין (צילום: AP)

"אם תהיה מלחמה, רוסיה, המדינה כולה, תתנתק מהאינטרנט, ורשתות מחשב פנימיות יפעילו את מערכות הצבא והממשלה", אומר הרמן קלימנקו, יועצו הבכיר של הנשיא פוטין לנושאי IT, טכנולוגיית המידע.

בראיון לרשת הטלוויזיה הרוסית NTV אמר קלימנקו בסוף השבוע כי הגיע לסיומו מאמץ בן שנתיים של הממשלה להעביר את מלוא השליטה על פעולות הצבא לרשתות מחשב פנימיות במקרה של מלחמה. מדובר ברשתות INTRANET, אמר קלימנקו, למען הצבא ומשרדי ממשלה אחרים. ממשלת רוסיה השקיעה מאמצים במשך כמה שנים להפחית עד למינימום את התלות בטכנולוגיות מידע (IT) זרות. ב-2010 השיקה הממשלה פרויקט להפעלת תכנית מבוססת LINUX כדי להפחית את התלות הממשלתית במוצרי מייקרוסופט. ואילו בשנה שעברה הודיעה ממשלת רוסיה כי היא מתכוונת לבנות מערכתDOMAINE NAME SYSTEM   אלטרנטיבית שבה יוכלו להשתמש רוסיה עצמה וכן ברזיל, הודו, סין ודרום אפריקה.

קלימנקו הודה כי מעבר בעת מלחמה, השימוש באינטרנט פנימי "ייצור אי נוחות משמעותית לאזרחי רוסיה, ועלול להיות מכאיב מאוד". השיב על כך המומחה האמריקני ל-IT סמיואל בנדט, איש 'מועצת מדיניות החוץ של ארה"ב', שאמר כי   'בידוד דיגיטלי' אפשרי מבחינה טכנית, אך יתכן שכלל איננו ניתן לביצוע בימינו, ועל כל פנים תהיה לכך השפעה הרסנית על הכלכלה ברוסיה.

הפרשנים האמריקניים מסרו ל-DEFENSE ONE כי ניתן לייחס את דבריו של הרמן קלימנקו, איש טכנולוגיית המידע של פוטין, לסדרת מעשים והצהרות של רוסיה בחודשים האחרונים. כמו, למשל, תמרוני הצבא הגדולים ZAPAD בסוף 2017, תרגיל ההגנה האווירית הגדול – "הכל כדי להכין כביכול את הציבור ברוסיה לאפשרות של מלחמה כוללת".