הדור הבא של ה"מטאדורים"

הדגם החדש של "מפצח האגוזים" שמפותח בימים אלה יאפשר פגיעה באויב - גם אם הוא מאחורי מחסה

לוחם עם "מטאדור" (צילום: רומן פורצקי)

מטול הכתף העתידי של צה"ל: "מפצח האגוזים 3". בחטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה שוקדים בימים אלה על איפיון דור שלישי ומתקדם של הטיל, שמוכר בשם "מטאדור" והופעל לראשונה על ידי כוחות החי"ר במבצע "עופרת יצוקה".

על פי התכנון, יכולתו של המטול העתידי תשודרג ותאפשר לא רק חדירה של המבנים עצמם, אלא גם התמודדות עם כוחות אויב המסתתרים מאחורי מחסה או מכשול. היכולת הייחודית תתבצע הודות לטכנולוגיה מתקדמת הנקראת "רסיקות אוויר", המאפשרת למטול להתפוצץ מהאוויר או לצד המטרה, כך שרסיסי הראש הקרבי יסבו נזק גדול יותר לכוחות האויב.

בחט"ל הסבירו שהדור הבא של ה"מטאדור" יהיה קל יותר מהטיל הנוכחי, וישקול שישה קילוגרמים וחצי בלבד, ארבעה קילוגרמים פחות מהגרסה הקיימת היום. כך, יעמיסו הלוחמים משקל נמוך יותר על גבם, ובמקרה הצורך יוכלו לשאת מספר טילים גדול יותר. כמו כן, טווח המטול ישופר ויוכל לפגוע גם במטרות רחוקות יותר.

"מתוך ראיית צרכים עתידיים של מחלקות החי"ר בצה"ל ועל בסיס ניסיוננו העשיר בתחום פיתוח האמל"ח, החלטנו כבר עכשיו על גיבוש דור העתיד של מטולי הכתף. אלה, יאפשרו מימוש יעיל ומהיר של תהליך הצטיידות שכזה בעתיד", אמר רמ"ד תחמושת קלה בחטיבה הטכנולוגית בזרוע היבשה, רס"ן יבגני גופמן.

טרם הוחלט איזו תעשייה תפתח את הדגם החדשני, אך בתקופה הקרובה צפוי להתקיים מכרז בנושא. הפיתוח נמצא בשלב אפיון המוצר, ובתוך מספר שנים כבר יגיע לכוחות הלוחמים.

 


הכתבה פורסמה לראשונה בגיליון מס' 23 (3089) של השבועון הצבאי "במחנה"

You might be interested also

F-35B fighters on the deck of the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth in May. Photo: REUTERS/Bart Biesemans

British F-35s to launch operation against Islamic State targets 

The planes from the 617th Squadron of the Royal Air Force will operate from the aircraft carrier HMS Queen Elizabeth to help prevent the terrorist organization from regaining a foothold in Iraq