רשת שו"ב משותפת לכל גופי ההצלה

תהיה המשך לרשת "רדיו לאומי" משותפת לפיקוד העורף ולמשטרת ישראל, שתתחיל לפעול בקיץ

צילום: דובר צה"ל

התכנית של פיקוד העורף בצה"ל ושל רשות חירום לאומית (רח"ל): לפתח מערכת שליטה ובקרה (שו"ב) משותפת עבור כל הגורמים העוסקים בטיפול באוכלוסייה בשעת חירום, ובראשם הפיקוד עצמו ומשטרת ישראל.

הפרויקט החדש נמצא כעת בשלבי אפיון בתוך הפיקוד. כאשר יסתיים שלב זה, צפויה פנייה לתעשיות במטרה לקבל הצעות לפיתוח המערכת. בפיקוד העורף מכנים את המערכת החדשה "שפ"ע" (שו"ב פיקוד העורף), והיא אמורה לחבר את מערכת השו"ב הקיימת של הפיקוד, המכונה "ממלכה", עם המערכת המשטרתית ("תמונת נוף"), וכן עם גופים כמו מכבי האש ומגן דוד אדום.

לפי התכניות, פיקוד העורף והמשטרה עשויים לשאת במרבית עלויות הפיתוח. המערכת החדשה אמורה לאפשר תמונת מצב אחידה וזרימת מידע בפס רחב, כולל צילומי וידאו בזמן אמת, לכל הגופים העוסקים בחילוץ ובהצלה.

אם הפרויקט יאושר, הוא יהפוך למבצעי לקראת שנת 2014, ויהיה המשך ישיר לחיבור מערכות הקשר של פיקוד העורף ומשטרת ישראל. במסגרת פרויקט זה, שבוצע על ידי מוטורולה ישראל, ועלותו נאמדה בכ-50 מיליון שקל (כ-13.5 מיליון דולר), קצינים מרמת מפקדי פלוגה מהפיקוד ומהמשטרה יתחברו ל"רדיו לאומי", שיאפשר להם לדבר באופן ישיר ולשמוע אלה את אלה בזמן אמת.

פרויקט זה יצא לדרך לפני מספר שנים, במסגרת החלטה של פיקוד העורף לנצל את העובדה שמשטרת ישראל החליפה את רשת הקשר שלה כדי להתחבר לרשת החדשה. החיבור הראשון של פיקוד העורף ומשטרת ישראל במסגרת ה"רדיו הלאומי" יתבצע בקיץ הקרוב. הרשת המשותפת תאפשר העברת נתונים מספריים, אודיו, גרפים ומרשמי קרב - בפס צר.

You might be interested also