מסוקי אפאצ'י: מ"פתן" ל"שרף"

תכנית חיל האוויר: לשדרג את כל מסוקי ה"פתן" לאפאצ'י מדגם "לונג בואו"

מסוק קרב "אפאצ'י" (צילום: ביטאון חיל האוויר)

חיל האוויר מתכנן להשלים במהלך השנים הקרובות את הפיכת מערך מסוקי התקיפה  "אפאצ'י'' ("פתן") למסוקי "אפאצ'י לונג בואו" ("שרף").

שדרוג המסוקים הוא חלק מן התכנית הרב שנתית של חיל האוויר, שמובאת לאישור המטה הכללי במסגרת התכנית הרב שנתית לצה"ל כולו לחומש שבין השנים 2012-2016 (תכנית "חלמיש").

מסוקי ה"אפאצ'י" הראשונים (דגם A) נקלטו בחיל האוויר במהלך שנות ה-90. במשך השנים שודרגו כל המסוקים ומספר מסוקי "פתן" אף עברו שדרוג ל"שרף"- כלומר הפכו להיות מסוקים מדגם אפאצ'י "לונג בואו" (דגם D). בנוסף, חיל האוויר רכש מחברת בואינג 8 מסוקי אפאצ'י לונג בואו חדישים, היישר מפס הייצור, כך שכיום חלק ניכר ממערך מסוקי האפאצ'י שיך למערך מסוקי ה"שרף".

למרות זאת, נותרו  מסוקי "פתן" (אפאצ'י A). עתה מתכוונים בחיל האוויר לשלוח גם את ה"פתנים" האחרונים לתהליך הסבה בארצות הברית - למסוקי "שרף".

בין מסוק ה"פתן" לשרף" יש הבדל תהומי. ה"שרף" הוא מסוק הנושא מכ"מ עצמאי, שמסוגל לפעול באופן אוטונומי ולתקוף 16 מטרות שונות. במקביל, במסוק מותקנות מערכות שונות מתוצרת התעשיות  הבטחוניות, שמאפשרות לו יכולות ייחודיות. 

בחיל האוויר קיבלו את ההחלטה העקרונית להחליף את ה"פתנים" האחרונים למסוקי "שרף"  גם לאור העובדה שבעולם לא נותרו כמעט מסוקי "פתן" הטסים באופן מבצעי. כמעט כל מטוסי ה"אפאצ'י" הפעילים מבצעית הם מדגם "לונג בואו".

עלות השדרוג של מסוקי ה"פתן" ל"שרף" נאמדת בעשרות מיליוני דולרים לכל מסוק. השדרוג יבוצע בפועל במפעלי בואינג בעיר פניקס שבאריזונה.

בדגם "לונגבאו" (Longbow), בנוסף להתקנת המכ"מ הייחודי, השדרוג יכלול החלפה של שלדת המסוק והתקנת המערכות הישראליות הייחודיות, כולל מערכות לוחמה אלקטרונית.

You might be interested also