מואצת ההצטיידות בנשק פחות קטלני

נבחנת האפשרות להצטייד ברימוני גז מתפצלים, במקביל לפנייה לתעשיות הביטחוניות - להציע פיתוחים חדשים

מפגינים פלשתינים בגדר ההפרדה (צילום AP)

צה"ל והמשטרה מבצעים תהליך מואץ של הצטיידות באמצעים לפיזור הפרות סדר, לקראת המשט השני של האונייה "מרמרה", שצפוי בסוף החודש, ולקראת הפרות סדר חמורות שצפויות בחודש ספטמבר בשל ההכרזה החד-צדדית באו"ם על מדינה פלשתינית. כבר לקראת "יום הנכסה", תאריך פרוץ מלחמת ששת הימים החל ביום ראשון, הצטיידו צה"ל והמשטרה בכמות מוגברת של אמצעים שנחשבים "נשק פחות קטלני" (נפ"ק) .

לקראת המשט ובעיקר לקראת חודש ספטמבר, פועלים גופי האמל"ח בשני הארגונים (וגם בשירות בתי הסוהר) להגביר עוד את הצטיידותם בנפ"ק בשלוש דרכים עיקריות.

כיוון הפעולה הדחוף ביותר, שכבר נמצא בעיצומו, הוא רכש מוגבר של תחמושת פחות קטלנית, שכבר מאושרת על ידי כוחות הביטחון השונים ונמצאת בשימוש. מדובר באמצעים מיובאים, וגורם המצוי בנושא אומר ל- ישראל דיפנס כי "יש לא מעט משלוחים שצריכים להספיק להגיע עוד לפני המשט, שצפוי לצאת לדרך בעוד כשלושה שבועות".

גורמים בחיל הים עצמו ציינו בשבוע שעבר כי לוחמי יחידת הקומנדו הימי לא ינסו להשתלט על נוסעי המשט באמצעות כדורי צבע, כמו בשנה שעברה, אלא יהיו מצויידים באמצעים חדשים שלא פורטו.

כך או כך, דרך נוספת שבה פועלת מערכת הביטחון, היא בחינה מהירה של האפשרות לייבא אמצעים חדשים לפיזור הפרות סדר, שנחשבים "מוצרי מדף" בחו"ל, לאחר שיאושרו על ידי משפטנים בנוהל מזורז. בהקשר זה, נבחנים בין היתר רימוני גז המתפצלים לשלושה כיוונים, שמכסים אזור נרחב ומכילים חומר פעיל רב יותר מרימון גז סטנדרטי, רימוני הלם מסוגים חדשים וקליעי עץ, מסדרת תחמושת של חברת Defense Technologies מקבוצת Safariland, המיוצגת בישראל על ידי חברת HBA (אמצעים אלה צפויים להיות מוצגים בתערוכות ביטחוניות בינלאומיות, COMBAT 2011 ו- SECURITY ISRAEL 2011 שמארגנת חברת SIGMA-TEAM ואשר יערכו במקביל בין ה-28-30 ביוני בגני התערוכה בתל אביב).

כיוון הפעולה השלישי של מערכת הביטחון הוא פניה לתעשיות הביטחוניות להציע פיתוח של אמצעים חדישים לפיזור הפרת סדר בנוהל מזורז. כפי שנחשף לפני כמה ימים בישראל דיפנס. בכירים בצה"ל שוחחו באחרונה עם בכירים בתעשיות הביטחוניות בישראל והאיצו בהם להציע אמצעים חדשים של נשק פחות קטלני. גורמים בתעשיות הביטחוניות אמרו מנגד כי "צה"ל נזכר מאוחר מידי. אם משרד הביטחון וצה"ל היו מזרזים פיתוח של אמצעי 'אל הרג' כבר מזמן, ארסנל האמצעים כיום היה הרבה יותר מתאים לעימות שעלול להיות לנו, מול אלפי פלשתינים שיסתערו על הגבולות". למרות דברים אלה, לא מן הנמנע כי יעלו בתקופה הקרובה כמה הצעות לפיתוחים מהירים של נשק פחות קטלני.

You might be interested also