חטיבה חדשה בערבה

חטיבת הערבה נכנסת לפעילות מבצעית בגבול מצרים וירדן במקום כוחות משמר הגבול. גורמים במג"ב: זהו צעד מוטעה

גבול ישראל-מצרים (צילום: במחנה)

האחריות לגבולות הדרומיים של ישראל הועברה ביום חמישי באופן רשמי ממשמר הגבול לחטיבת מילואים מרחבית של צה"ל. דגל מג"ב הורד מראש התורן במפקדת מרחב הערבה של מג"ב, והאחריות על הגזרה הועברה לחטיבה 406 של צה"ל.

החטיבה המרחבית החדשה גובלת עם חטמ"ר שגיא מדרום, ועם חטמ"ר הבקעה מצפון, ותחלוש על גבולות ישראל עם ירדן מאזור מרכז ים המלח ועד אילת. החטיבה בפיקודו של אל"ם רועי בארי, תהיה כפופה לאוגדה המרחבית 80 של פיקוד הדרום (עוצבת "אדום").

עד הקמת החטיבה החדשה של צה"ל פעלו בגזרה כוחות של מג"ב תחת פיקודו של צה"ל. ההחלטה להחלפת הכוחות נובעת מהתגברות החשש לארועי טרור באיזור גבול זה, במיוחד לאור אי היציבות בעולם הערבי, והרגישות בחצי האי סיני בחודשים האחרונים.

כוחות מג"ב שפעלו באיזור במשך 22 שנה, עוזבות  את הגזרה ועוברות כפלוגות שלמות למחוזות אחרים בארץ. גורמים במג"ב הגיבו בזעם למהלך של צה"ל להוציא את יחידת מג"ב מגבולות ירדן ומצרים: "זוהי החלטה מוטעית שתהיה בכיה לדורות. אנחנו קורבן להחלטה שהתקבלה על ידי אלוף פיקוד הדרום לשעבר, יואב גלנט, על רקע מאבקי כוח בתוך המטה הכללי".

במשמר הגבול טוענים עוד, כי "ההחלטה נובעת גם משיקולים כלכליים, אין ספק שכוחות צה"ל יילחמו פחות טוב מלוחמי מג"ב - כנגד הברחות הסמים הרבות המתבצעות בגזרה זו".

You might be interested also

Photo courtesy of Ametrine

Ametrine Technologies - Advanced Camouflage for the Modern Battlefield

Ametrine Technologies develops solutions for camouflage from thermal and night vision sensors. "We estimate that within a decade, all soldiers and platforms on the battlefield will be equipped with some form of multi-spectral camouflage," said Amiram Levinberg, co-founder of JAL Ventures and chairman of Ametrine. This article is sponsored by Ametrine Technologies