מזימה סורית-אירנית

מזימה סורית-אירנית

אין ספק, שהארועים לאורך גבול הצפון ב"יום הנכבה" הם תולדה של תכנון מדוקדק, איראני וסורי. המטרה שקופה: להסיט את תשומת הלב העולמית והפנים סורית מהעימותים הקשים בין המשטר הסורי ובין העם הסורי, ובאותה הזדמנות להביך את ישראל.

 

למרות זאת, הארועים הפתיעו אותי, ווכנראה שגם קצינים לא מעטים בצה"להופתעו. כמי שפיקד על הגזרה המזרחית בדרום לבנון וכמי שחי באזור הצפון, אני מכיר את הגבול הסורי בכלל, ואת מג'דל שאמס בפרט, כאחד האזורים השקטים בארץ. לא יכולתי לחזות ארוע כמו זה שהתרחש היום.

הארוע בצפון התרחש למרות שלאורך הגבול נפרסו כוחות עצומים של צה"ל. עובדה זו ממחישה שלא ניתן לחסום בצורה הרמטית גבול, שאורכו עשרות קילומטרים.

ניסיון העבר הראה כי קשה מאוד לכוחות צבא להתמודד עם תהלוכות ענקיות, בשל החשש מפגיעה בנפגעים רבים חפים מפשע, והשלכותיה על דעת הקהל העולמית. החיזבאללה ניצל עובדה זאת כאשר שלח תהלוכות לעבר מוצבים של צד"ל והביא בכך להתמוטטות רצועת הביטחון במאי שנת 2000. ככל הנראה, את ארועי "יום הנכבה" בצפון, הצליח צה"ל "להכיל", אבל חובה להיערך לקראת התהלוכה הבאה, שכן יהיו גורמים לא מעטים בלבנון ובסוריה שינסו לחזור על ההצלחה, מבחינתם.

You might be interested also