אמצעי חדש לזיהוי עמית-טורף

המכשיר "נטלי", פועל בתחום התדרים "ליד אינפרא-אדום"

MS-OMR (צילום: Thermal Beacon Ltd)

אמצעי חדש לזיהוי כוחות "עמית-טורף", סמן המכונה "נטלי", שנועד למנוע אש ידידותית, מיוצר על ידי חברת "טרמל ביקון" (Thermal Beacon).

הסמן החדש נראה כמו פנס. הוא משדר אותות מנצנצים, שאותם ניתן לקלוט רק באמצעים מיוחדים, שאינם נראים על ידי אויב, המצויד באמצעים המסוגלים לאתר קרניים אינפרא-אדומות (IR). חיילים יכולים להדליק את הסמן החדש ולנופף בו, בתורה שתבהיר לכוח קרקעי אחר או לכוחות אויריים, שמדובר ב"עמיתים" ולא באויב. בכך, הכוונה היא לצמצם את מספר הארועים בלחימה, שבהם נפגעים חיילים מאש ידידותית.

"נטלי" שייך למשפחת מוצרים של סימון תרמי, שמפותחים ב"טרמל ביקון". חלק מן האמצעים מוצמדים באופן קבוע לקדסות של חיילים או לכלי רכב. זיהוי ה"עמית" מתבצע על ידי מצלמה תרמית, שיוצרת תמונה המבוססת על איתור חום, ומסוגלת להתגבר על הסוואות. בנוסף לפעילותו בתחום התדרים שאינם נקלטים על ידי מכשירים "רגילים" לראיית לילה, לאמצעי החדש, "נטלי", יש גם כפתור אינפרא-אדום, שנועד למקרי חרום בלבד, כשחייל רוצה לבלוט בשטח, גם תוך סיכון שייראה על ידי האויב.

אמצעי אחר לזיהוי מותקן על הקסדה ונקרא MS-OMR. ניתן לראותו ממרחק של עד ארבע קילומטרים. בקצה השני של הספקטרום נמצא אמצעי זיהוי, שמורכב על כלי רכב כבדים - כמו טנקים, תותחים, משאיות ואמבולנסים. המוצרים של הסימון התרמי לא דורשים אינטגרציה בינם לבין אמצעים אלקטרונים אחרים.

"הצבא הופך יותר ויותר דיגיטלי, והאמצעים שבהם משתמשים החיילים בשדה הקרב חייבים לדעת 'לדבר' אחד עם השני" אומר מנכ"ל "טרמל בייקון", אבי פאר. "כשאנו מדברים על 'כוחותינו', זה יכול להיות גם כוח קואליציה, כמו למשל באפגניסטן, שם נלחמים צבאות רבים, שצריכים שפה פשוטה כדי לזהות אלה את אלה". לדברי פאר, "טרמל ביקון" חתמה לאחרונה על חוזים לאספקת ציוד "עמית-טורף במספר צבאות, כולל אחת ממדינות הקואליציה, שלוחמות באפגניסטן.

You might be interested also