זרוע היבשה מעלה גיל החניכים במלט"ק

לאחר שנים של פעילות המכללה, בוחנים אפשרות של שינויים לטובת העלאת המחויבות לשירות

חניכי המלט"ק (צילום: אלה ברק)

צה"ל יעלה את הגיל, שבו נשלחים קצינים ללימודים במכללה לפיקוד טקטי (מלט"ק). כך מסתמן בעקבות ממצאיה של ועדה בראשות תא"ל חגי מרדכי, שבדקה את מידת ההצלחה של המכללה להכשיר בצה"ל דור מפקדים מקצועי יותר מבעבר.

המלט"ק הוקם לפני כעשור על ידי זרוע היבשה, בתוך מתחם המכללה לביטחון לאומי בגלילות. לאורך השנים נשלחו למכללה קצינים אחרי תפקיד סגן מפקד פלוגה ולפני תפקיד מפקד פלוגה (מ"פ).

הרקע להקמת ועדה בראשות תא"ל מרדכי, היה העובדה שלאחר שנים של פעילות המכללה, התברר כי רק כ-15 אחוזים מבין החניכים בפו"ם, לקראת קבלת תפקיד מג"ד, הם בוגרי המלט"ק. נמצא כי רוב בוגרי המלט"ק פורשים משירות הקבע בשנים שלאחר הלימודים (50 אחוז מהם מיד לאחר תפקיד מ"פ), ולכן ההשקעה הרבה שצה"ל משקיע בהם יורדת לטמיון.

הוועדה בראשות תא"ל חגי מרדכי בחנה שתי אפשרויות מרכזיות לפתרון – להכפיף את המלט"ק לפו"מ, במקום לזרוע היבשה, ולהעלות את הגיל הממוצע של החניכים, או להשאיר את המכללה במסגרת הזרוע אך להעלות את הגיל. ראש חטיבת כוח האדם בזרוע היבשה, תא"ל ירון בארי, ומפקד המכללה לפיקוד ומטה בצה"ל (פו"ם), תא"ל נועם תיבון, היו בין הדוחפים להעלאת הגיל, וכעת, בכוונת הזרוע להשאיר את הלימודים באחריותה המלאה, אך להביא לכך שהחניכים יהיו ברובם אחרי תפקיד מ"פ ראשון. ההערכה היא, כי גבוהים הסיכויים לכך שקצינים שנשארים בצבא הקבע גם אחרי תפקיד מ"פ רואים את עתידם במסגרת הצבאית, והם גם "בשלים" יותר ללימודים במכללה.

בזרוע היבשה הוחלט להעניק רכב צמוד לחניכים הבוגרים יותר. הכוונה היא שחניכים במלט"ק יתחייבו לשרת חמש שנים לפחות בצבא הקבע - לאחר סיום הלימודים.

You might be interested also