פק"ל דם

צה"ל מלווה את חברת "קור דינאמיקס" בפיתוח "דם מיובש", שיהפוך לעירוי במקרה של פציעה. בחיל הרפואה אומרים כי סדרה של ניסויים שנעשתה עד כה נחשבת כמוצלחת, ו"הכיוון חיובי"

תמונה: Dreamstime

התקדמות בתכניות צה"ל לפיתוח "דם מיובש": לאחר פיתוח ממושך יכריעו בקרוב בחיל הרפואה ובאגף הטכנולוגיה והלוגיסטיקה (אט"ל), האם ניתן יהיה לצייד את חיילי צה"ל במנה של דם "מיובש" משלהם בעת היציאה לקרב. המטרה: להשתמש בדם לעירוי במקרה של פציעה.

האפשרות להפיק מנות של "דם מיובש" לחיילים לוחמים החלה להיבחן כבר בשנת 2004, במחקר שבמימונו השתתפו גם המרכז לפיתוח אמצעי לחימה ותשתיות טכנולוגיות במשרד הביטחון (מפא"ת) וגורמי רפואה בצבא ארצות הברית. "המחקר עומד להסתיים ובקרוב נדע האם ניתן לפתח דם מיובש", אומר ל- ישראל דיפנס גורם בכיר באט"ל.

את הפיתוח מובילה עבור צה"ל חברת "קור דינאמיקס" הישראלית, שמלווה באופן צמוד על ידי מפקדת קצין רפואה ראשי. האפשרות להפיק " דם מיובש", כדי להפוך אותו לעירוי בעת פציעה חמורה, כבר נבחנה בעבר, ללא הצלחה, על ידי מספר חברות בעולם, אך "בחיל הרפואה אומרים כי סדרה של ניסויים שנעשתה עד כה בישראל נחשבת כמוצלחת, וכי "הכיוון חיובי". הניסויים נערכו באמצעות בעלי חיים גדולי מימדים ממינים שונים.

לדברי גורמי הרפואה בצה"ל, מדובר ברעיון שעשוי לשנות את שדה המערכה העתידי, ולפיו כל לוחם שייצא לקרב יקבל שקית עם דמו, לאחר שעבר תהליך הקפאה וייבוש. הכוונה היא שכל חייל יישא דם מיובש ב"פק"ל", לצד התחבושת האישית. בשעת הצורך, אם ייפצע יזדקק למנת דם, יוכל חובש או רופא למהול את הדם המיובש במים, ולתת לחייל עירוי מסוג שיתאים לגופו.

על פי תכניות הפיתוח, לאחר שיושלם שלב הניסיים בבעלי חיים, יחלו ניסיונות גם בבני אדם. ייתכן, שבתוך שנתיים אפשר יהיה להשלים את פיתוח ה"דם המיובש" ולהעריך מהם הסיכויים לעשות בו שימוש צבאי נרחב.

בחיל הרפואה מאמינים כי שימוש בערכה יפתור בעיות זמינות של מנות דם בשדה קרב, וכן - ימנע זיהומים או "דחייה" של הדם בגוף החייל הפצוע, שנובעים משימוש בדם "זר". לדברי גורמים בחיל הרפואה, דם מיובש יכול להישמר גם בתנאי השטח הקשים ביותר, והשימוש בו יכול להיות מיידי.

You might be interested also