רפאל תשקיע מיליונים בפיתוח מכ"מ ימי

דירקטוריון רפאל החליט להכריז על מערכת Sea Spotter להגנה על ספינות באמצעות "מכ"מ בוהה" כעל "מחולל צמיחה" בחברה

מערכת "המכ"מ הבוהה" של רפאל

דירקטוריון רפאל החליט להכריז על מערכת Sea Spotter  להגנה על ספינות באמצעות "מכ"מ בוהה" כעל "מחולל צמיחה" בחברה. משמעות ההחלטה היא שיושקעו בפיתוח המערכת מיליוני דולרים במהלך השנים הקרובות - גם אם לא יתקבלו הזמנות לרכישתה.

מערכת Sea Spotter אמורה לאפשר לכלי שייט לאתר את האיומים שמסביבו מבלי להתגלות על-ידי מערכות נגד, שכן היא "בוהה" ואינה משדרת קרינה כלשהי. בעבר היו בשימוש ימי מספר מערכות לא קורנות בטנולוגיית IRST) Infra-Red Search and Track) ואולם הן נחשבו יקרות ובעלות אמינות נמוכה, בשל שיעור גבוה של התראות שווא.

ברפאל הוחלט על השקעות גדולות  ב- Sea Spotter, מתוך הערכה כי ברשותם טכנולוגיה פורצת דרך שתאפשר לגלות איומים בים, באמינות גבוהה, ללא קרינה. המערכת תשלב יכולות אלקטרו-אופטיות וטכנולוגיות של עיבוד תמונה, שאותן מפעילה רפאל במערכות קיימות כדוגמת הפוד להנחיית תקיפה אווירית המכונה לייטנינג LITENING ומערכות תצפית לאיכון מטרות ביבשה.

מערכת ה- Sea Spotter תוכל "לבהות" מסביב לספינה על פני 360 מעלות או בגזרה חלקית, על פי בחירה, באופן רציף, ולאתר איומים כמו טילים לוחכי ים, מטוסי קרב, מסוקים, ספינות, פצצות, ואף מטרות זעירות כמו פריסקופ של צוללת או אופנוע ים. המערכת תוכל לגלות את כל סוגי האיומים בכל תנאי מזג אוויר, ולהפעיל באופן אוטומטי את מערכות ההגנה של הספינה, כולל מערכות לירוט טילי אויב או מערכות שיבוש והטעיה. המערכת החדשה תפעל בטכנולוגיית IRSST- Infrared Stabilized Stare and Track System.

החלטת דיריקטוריון רפאל להציב את פיתוח ה- Sea Spotter במקום גבוה בסדר העדיפויות של החברה, מתבססת על תכנית עסקית, שמעריכה כי בזכות ההתקדמות בתחום הסנסורים והעיבוד הממוחשב של תמונות, שבו נחשבת רפאל מובילה עולמית, ניתן יהיה לספק את המערכת במחיר שיקנה לה ביקוש עולמי רב.

עוד לפני קבלת ההחלטה בדירקטוריון, בסוף שנת 2010, כבר החלה רפאל במאמצי שיווק של המערכת ובסדרת ניסויים ימיים, בשיתוף חיל הים הישראלי. מדעני רפאל מקדישים את עיקר המאמץ לניסיון להתגבר על החזרים הנובעים מפגיעת קרני השמש במי הים. על פי ההערכות שהוצגו בדירקטוריון רפאל, סיום הפיתוח של המערכת צפוי בשנת 2014.

You might be interested also

Photo: Bigstock

Israel and Turkey in search of solutions 

Commentary: Many regional issues require the cooperation of these two key countries. For this reason, it is clear that both sides wish to end the crisis, reduce rhetoric at leadership level and focus on cooperation and realpolitik