מלחמת בבל החדשה / פסח מלובני

עלייתו ונפילתו של הצבא העיראקי

הספר "מלחמות בבל החדשה: עלייתו ונפילתו של הצבא העיראקי" הוא, מבחינת אופיו ונושאו, ספרות צבאית קלאסית במיטבה. בהקדמה לספר מציין רב אלוף אמנון ליפקין-שחק, מי שהיה ראש אמ"ן ורמטכ"ל צה"ל, כי הספר הוא "תמונת פסיפס מרתקת של הצבא העיראקי – מארג שלם של עולם שהיה ונעלם". באמצעות הספר, המתאר את סיפורו של הצבא העיראקי במשך לא פחות מ-82 שנה, למן הקמתו ב-1921 ועד קריסתו ב-2003, ניתן להגיע לתובנות חדות ומעמיקות של הסיבות שהובילו להתרסקותו של המשטר העיראקי בראשות סדאם חוסיין. היכולת להבין את אותו עולם, דרך הצבא, מבנהו, יעדיו, יחסי הכוחות בתוכו ומקומו בחברה העיראקית, היא תרומה חשובה להבנת התהליכים מאז, כיום ובעתיד.

ספר זה הוא משיאי הספרות הצבאית המקורית בעברית, וקרוב לוודאי שהוא כולל את התיאור המפורט והיסודי ביותר של צבא ערבי כלשהו – למעלה מ-900 עמודים מלאים וגדושים, ובכלל זה מפות מפורטות ותמונות. מחברו, אל"מ (מיל') פסח מלובני, איש מודיעין ותיק, הקדיש לאיסוף החומר את רוב חייו הבוגרים. מחקרו היסודי והמקיף, המסתמך על מספר רב של מקורות, ובמיוחד על העיתונות העיראקית מתקופת צדאם חוסיין, הוא מלאכת מחשבת של תיאור וניתוח.

פסח מלובני שירת שנים רבות ביחידות האיסוף והמחקר של אגף המודיעין, והוא מתאר בצורה מרתקת את מלחמות צבא עיראק, ובכלל זה את השתתפותו במלחמות כנגד ישראל. במרכזו של הספר תיאור וניתוח צבאי מדוקדק של שלוש המלחמות הגדולות של סדאם חוסיין: המלחמה נגד איראן בשנים 1988-1980, מלחמת המפרץ בשנים 1991-1988, והמערכה האחרונה שהובילה לנפילת משטרו- בשנת 2003.

"מלחמות בבל" הוא תעודה ראשונה מסוגה, המשרטטת דיוקנו של צבא ערבי מנקודת מבטו, כפי שבחר לפרסם עצמו במקורות הגלויים. לתעודה כזו יש משנה חשיבות ותוקף כשמדובר בצבא של מדינה שעשתה מאמץ אדיר להצטייד בנשק בלתי קונובנציונלי, בטילים ארוכי טווח שגם שוגרו לעבר ישראל, והיוותה איום אזורי ממשי.

הספר נוגע ולא נוגע לביטחון ישראל: צבא עיראק הענק היה במשך שנים רבות הכוח המניע של החשש הישראלי מפני "חזית מזרחית" אימתנית. בעקבות השתתפותו במלחמת העצמאות ובמלחמת יום הכיפורים כנגד ישראל, נחשב הצבא העיראקי לכוח שיכול להביא את יחסי הכוחות בין ישראל לשכנותיה ממזרח לנקודת היפוך, ולאפשר לחזית המזרחית להיות בעלת עוצמה המאיימת על עצם קיומה של מדינת ישראל. צירופו של צבא זה לאיום המזרחי הפך כל תסריט של התקפה ממזרח לסיוט של המתכננים בישראל.

להשתתפותה של עיראק באופן ישיר בקרבות נגד ישראל במלחמת העצמאות, במלחמת ששת הימים ובמלחמת יום הכיפורים יוחד רק פרק קטן אחד, הכולל 27 עמודים בלבד. אולם, מכוח היותה של עיראק מדינה ערבית גדולה ומרכזית, יש עניין רב בהתפתחותו ובגורלו של צבא עיראק גם כשהאירועים אינם קשורים לישראל במישרין. 400 העמודים שעניינם המלחמה נגד איראן, על הצלחותיה וכישלונותיה מבחינת עיראק, ו-200 העמודים שעניינם מלחמת המפרץ ושתי המלחמות כנגד כוחות הקואליציה בהנהגת ארה"ב, נקראים בצורה קולחת ומרתקת.

עניין מיוחד ניתן למצוא גם ב-200 העמודים האחרונים של הספר, שעוסקים ב"מרכיבי העוצמה הצבאית העיראקית". אמנם, גם חלק זה הוא, לכאורה, כבר היסטוריה בלבד, לאחר שעיראק של סדאם חוסיין וצבאה חדלו להתקיים, ובכל זאת – קשה להימלט מתחושת הרלוונטיות, שהרי הסכסוך הישראלי-ערבי טרם הסתיים, וההיכרות עם הצבא הגדול שהיה ועוצמתו, ממחישה את הפוטנציאל המאיים הקיים עדין בעיראק ובצבאה, ורומזת מה עלול לקרות אחרי יציאת כוחות ארצות הברית משטחה.

בצדק, זכה מפעל חיים זה בפרס יצחק שדה לספרות צבאית לשנת 2010. בקרוב הספר צפוי לצאת גם במהדורה אנגלית.

תא"ל (מיל') דני אשר, חוקר צבאי וסופר בפני עצמו, סבור כי ספרו של אל"מ מיל פסח מלובני הוא מפעל חיים של ממש, ונמנה על הספרים הצאיים הטובים ביותר שנכתבו במקור בעברית. הספר נמצא בימים אלה בתהליך תרגום לאנגלית.

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy