מיגון מתחת לאדמה

רשות החירום הלאומית מקדמת תכנית שנועדה לנצל חניונים ומתקנים תת קרקעיים אחרים לצורך מיגון האוכלוסיה מפני מתקפה על העורף

מנהרת הכרמל, מקלט תת קרקעי (צילום: מיכאל יעקובסון)

התכנית אמורה לתת מענה חלקי למחסור במקלטים בישראל, בעיקר באזורי מגורים ישנים, שנבנו לפני שנכנס לתוקפו חוק המחייב לבנות מקלט בכל דירה או קומת דירות (שנת 1991). כמו כן, המטרה היא להכשיר מתחת לפני הקרקע מקלטים ציבוריים ענקיים שיוכלו לשמש אנשים הנמצאים הרחק מבתיהם.

רשות החירום הלאומית הוקמה לפני כשלוש שנים כאחד מלקחי מלחמת לבנון השנייה. לדברי ראש הרשות, תא"ל מיל זאב צוק-רם ("ווה"), "המרחב התת-קרקעי הוא תחום שניתן לנצל במידה רבה לטובת מיגון האוכלוסיה. כצעד ראשון כבר נבנה מקלט לא גדול בתוך מנהרת הכרמל, שנחנכה בחודש ינואר, וכעת נבחנת אופציה למקלטים גם בתוואי הרכבת הקלה, שתוקם בעתיד בתל אביב, ותעבור בחלקה מתחת לאדמה. הכוונה היא לנצל את התווך התת-קרקעי לא רק כמקלט לאוכלוסיה אלא גם כדי להגן על תשתיות חיוניות, כמו רשתות תקשורת, מחשבים וחשמל".

התכניות לנצל את התווך התת-קרקעי לטובת הציבור נידונות על ידי רשות החירום הלאומית ומשרד הפנית במסגרת גיבוש תכנית מתאר ארצית חדשה (תמ"א 40). התכנית צפויה לקבוע בחוק את החובה לנצל את את המרחב התת-קרקעי לטובת מיגון אזרחי. אם ההמלצות יעוגנו בחקיקה, לרשויות המקומיות תינתן הסמכות להפקיע מבעליהם חניונים או חללים תת-קרקעיים אחרים - לטובת מיגון וגם לצורך מתן שירותים חיוניים בעת חירום - כמו אספקת מזון ותרופות. התקנות גם יסדירו את הכללים לגבי שימוש במרחב התת-קרקעי בעת בנייה חדשה.

You might be interested also