עוד פרטים על התקיפה

האם יש קשר בין הרחבת טייסת התובלה בבסיס התובלה הצבאי "כנף 29 "בשדה התעופה הבינלאומי של דמשק, לתקיפה שאירעה בו בליל ה-3 במאי?

צילומי לוויין מעידים כי בשנתיים האחרונות הרחיבה סוריה את פעילות טייסת מטוסי התובלה הפועלת בשטח הצבאי של שדה התעופה הבינלאומי בדמשק. מדובר בטייסת המפעילה ומתחזקת מטוסי איל-76 רוסיים הפוקדים את השדה ומשמשים את הצבא הסורי, את איראן ואת רוסיה בניוד של אמצעי לחימה, סיוע וכוחות.

בצילומי הלוויין משנת 2011 וסוף 2012 ניתן לזהות פעולות הרחבה של רחבות חנייה למטוסים, שיפוץ כבישי שירות והרחבת אזור מפקדת הבסיס. תיעוד מתקיפת שדה התעופה הבינלאומי בליל ה-2 במאי, מרמזים על כך שבסיס התובלה הצבאי המרוחק כשני ק"מ מהטרמינל הראשי היה יעד לאחד משלושת התקיפות שארעו בשדה.

גורמי מודיעין שהתראיינו לתקשורת בעקבות תקיפת שדה התעופה הבינלאומי בדמשק, ציינו כי אנשי משמרות המהפכה האיראניים ממוקמים בשדה ומטפלים במשלוחי נשק וטילים עבור סוריה והחיזבאללה.

לפני מספר ימים הזהירה ישראל כי רוסיה מעוניינת להעביר לידי הסורים סוללות ליירוט מטוסים וטילים מהדגם המתקדם אס-300. מדובר במערכת שתקשה על חיל האוויר הישראלי ולא רק בזירה הסורית, אלא ביכולתה לסכן ולספק תמונה אווירית של מטוסי חיל האוויר הישראלי גם בשטח ישראל ולבנון.

רוסיה, כך מעריכים מעוניינת להעביר לסוריה את המערכת המדוברת במטרה להרתיע את כוחות המערב מהתערבות צבאית בסוריה אולם בישראל חוששים כי המערכות עלולות ליפול לידי החיזבאללה אך לא רק, איראן מבקשת זה מספר שנים לרכוש את מערכות ההגנה המתקדמות, אולם בשלב זה נמנעה רוסיה להעביר לאיראנים את הסוללות שנמכרו על הנייר. הימצאות סוללות אס-300 בידי האיראנים יסכנו כל תקיפה עתידית של מתקניה הגרעיניים.

You might be interested also

Screenshot from the conference. Clockwise from R to L: moderator Audrey Plonk, Head of the Digital Economy Policy Division of the OECD; Mathias Cormann, OECD Secretary General; Yigal Unna, Director General of the Israel National Cyber Directorate; and Haim Assaraf, Israel's ambassador to the OECD.     

Israel hosts OECD's annual cyber conference for first time 

The three-day online conference whose theme is "Local challenges, global solutions" started today. The secretary general of the organization said the vulnerability most exploited by cyberattackers is lack of cooperation