"האסיר איקס": זה שוב קרה

"האסיר איקס": זה שוב קרה

למערכות הביטחון והמשפט יש תמיד תזה קבועה באשר לפרסום פרשיות ריגול ופרשיות ביטחוניות: אין דינו של פרסום אוסטרלי כדינו של פרסום ישראלי.

מנתחי המודיעין בצד השני, בין אם מדובר בחיזבאללה למשל, שרוב המודיעין שלו עלינו מבוסס על פרסומים גלויים, ובין אם מדינות שאינן אוייב אלא יריב כמו רוסיה וסין, בודקים מי המפרסם ובעיקר על מי ומה הוא מסתמך.

אם אכן, כפי שטוענים חברי הכנסת בשאילתות שלהם, מיהר מוסד ממלכתי כל שהוא לכנס את ועדת העורכים מהרגע להרגע, הדבר עשוי להעיד לכאורה על כך שבעיניי אותו מוסד ממלכתי יש עוד הרבה מה להסתיר בפרשת בן זיגייר-אלון-אלן.

עם כל הכבוד לחברי הכנסת שעשו אמש אמבוש לשר המשפטים האומלל במליאה תוך ניצול החסינות המהותית שלהם המאפשרת להם לעבור על החוק, נראה שאיסור הפרסום בפרשת "האסיר איקס" לא היה מצומצם לולא הפרסום האוסטרלי. בימים הקרובים נשמע הרבה רעשים מהיבשת האוסטרלית: דרישות לחקירה, וגם שם על חברי פרלמנט עם שאילתות קשות.

אלא שללא הדלפה לחו"ל מצד גורם ביטחוני ישראלי, כנראה שעוד הרבה שנים לא תתפרסם התשובה לשאלה המרכזית בפרשה: מה גרם לצעיר אוסטרלי יהודי אידיאליסט שעלה לישראל להסתבך כך שהושם בבידוד בתאו של הרוצח יגאל עמיר. מה גרם לו להתבייש בעצמו ולשנוא את עצמו עד כדי כך, שתלה את עצמו בדצמבר 2010 כשהוא מותיר אישה ישראלית ושני ילדים.

בינתיים באוסטרליה כבר מדברים על פרשייה שקשורה ל"ריגול, בגידה, ומידע רגיש במיוחד שאילו היה מגיע לידיים הלא נכונות, היה מהווה איום מיידי לישראל".  

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy