עיכוב בהתאמת מטוס הF35 לשאת פצצות גרעין

Photo : Youtube/Phylicia Nordyke

נדחתה  בכמה חודשים התכנית לשדרג את מטוסי הקרב F-35 כך שיהיו בעלי יכולת לשאת נשק גרעיני. סיבת הדחייה היא העלות הענקית של ייצור מטוסים אלו, העלולה להגיע ל-1.6 טריליון דולר.

הדברים נכללים בדוח של GAO, הגוף המקביל למבקר המדינה, האמור לפקח על פעולות הקונגרס. המשרד הודיע על דחיית הייצור של מטוסי דור 4, שמתוכננים להיות בעלי יכולת נשיאה של פצצות B-61 שהן פצצות גרעין  בעלות ממדים מוקטנים, המתאימים לנשיאה במטוסי F-35. מטוסי בלוק 4 ישאו כמה מערכות נשק חדישות כמו הטיל STRIKE של הצי, טילי 'מטאור' ו-SPEAR וכמה סוגים של פצצות מונחות לייזר.

דחיית הייצור של F-35 בלוק 4 נושאי נשק גרעיני תותיר בזרוע האוויר של נאט"ו רק את מטוסי 'טורנדו' בעלי יכולת לשאת נשק גרעיני. משרד  GAO הודיע כי בשנת 2019 העריך שעלות ייצור מטוסי בלוק 4  תהיה שמונה מיליארד דולר, אולם עתה התברר שהעלות היא 13.9 מיליארד, ואם מתכננים על בסיס מחזוק חיים של  66 שנה למטוסי F-35, הרי מדובר בעלות של 1.6 טריליון דולר. GAO ממליץ לשר ההגנה לתכנן תקציב מיוחד למטוסי בלוק 4 בשל העלויות העצומות, בנפרד מהתקציב הכולל של ייצור מטוסי F-35.

 

אולי יעניין אותך גם

הקרב על נשיאות איראן: אחמדיניג׳אד מלכלך על המודיעין האיראני

מדוע אחמדיניג'אד מלכלך על המודיעין האיראני? ובכן, כי חסמו את דרכו להבחר פעם נוספת כנשיא איראן. ד״ר רז צימט, מומחה לפוליטיקה איראנית: ״אחמדיניג'אד פותח את הפה על המשטר מאז 2013. מהימנות דבריו מוטלת בספק״