יתמות השכול: צה"ל ממלא את מקום משפחות החללים

"על הגבעה הזו מישהו נשם את נשימתו האחרונה, אך למרגלותיה פורח יישוב", כותב רא"ל אביב כוכבי בפקודה ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה. בממשלה

צילום: דובר צה"ל

הטיפול המוזר של ממשלת ישראל במשפחות חללי צה"ל הכולל סגירת בתי עלמין לאור פתיחת סניפי איקאה באותו טווח זמן מעלה שאלות רבות. עם זאת, לאור ההחלטה לסגור את בתי העלמין בפני המשפחות השכולות, החליטו בצה"ל למלא את החלל. קברי חללים לא ישארו יתומים ביום הזיכרון. ואכן, במהלך ערב יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה, הונחו דגלי לאום עם סרט שחור וזרי פרחים, והודלקו נרות נשמה על כל קברי חללי מערכות ישראל בכל בתי העלמין ברחבי המדינה.

"זו דממה המצווה עצור. עצור כדי לזכור, עצור כדי לומר למשפחות אנחנו איתכן, גם בימים מורכבים אלו, שבהם לא נראה אתכן פנים מול פנים, ולא נצטופף בשורה אחת עם הישמע הצפירה. לא נראה אתכן, אבל נחוש את הצער, לא נעמוד לצדכן בטקס, אך נעמוד לצדכן בכל מובן אחר. אנחנו עומדים בדום, מרכינים ראש וזוכרים", כתב רא"ל אביב כוכבי בפקודה ליום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה.

בבתי העלמין הצבאיים בוצעה הנחת הדגלים, הפרח והדלקת נר הנשמה על ידי היחידות האחראיות לקיום מעמד הזיכרון ביום הזיכרון. בחלקות הצבאיות בבתי העלמין האזרחיים, בוצעה הנחת הדגלים על ידי מפקדת קצין החינוך הראשי, מערך הנפגעים ומערך גיבוי הלחימה. במעמד הנחת דגל הלאום החיילים הצדיעו לכל קבר עליו מניחים הדגל, פרח ונר הנשמה.

"אף קבר לא יישאר מיותם. אנחנו מחבקים את המשפחות ומוקירים את הנופלים, אם כי באופן שונה לאור משבר הקורונה. המשבר מחייב אותנו לשמור על בריאות הציבור, אך אנו עושים הכל בשורה של פעולות להנציח את זכר הגיבורים והגיבורות שמסרו נפשם למען הארץ הנפלאה שלנו", אמר שר הביטחון, נפתלי בנט.

קצין משאבי האנוש הראשי וראש חטיבת הנפגעים, תת-אלוף סמי הולצקן: ״השנה, שלא כמו בכל שנה, הציבור הרחב לא יכול להגיע ולפקוד את בתי העלמין ביום הזיכרון. על כן, השנה, וידאנו כי חיילי צה״ל יגיעו לכל קבר בכל בית עלמין, יצדיעו ויניחו נר, פרח ודגל ישראל לפני כניסת יום הזיכרון. למרות הנסיבות הייחודיות, לא נשכח את הברית הייחודית בין צה״ל למשפחות השכולות ונעשה הכל על מנת להצדיע לזכר הנופלים, ביום הזיכרון הזה ובכל ימות השנה״.

אולי יעניין אותך גם

צילום: מתוך אתר האינטרנט של משרד ההגנה של קוסובו

ארה"ב תורמת רק"מי M1117 לצבא קוסובו

בכוונת הצבא הקוסוברי לרכוש מערכות אמל"ח נוספות מארה"ב כחלק מסיוע החוץ הביטחוני האמריקאי. כ-5.3 מיליון דולרים הוקצו למימוש שלושה פרויקטים ביטחוניים חדשים