ראש השב"כ החדש: "האתגרים הביטחוניים הופכים מורכבים"

יורם כהן מונה אחר הצהריים לעמוד בראש שירותי הביטחון הכללי, בטקס שנערך בלשכת ראש הממשלה.

נתניהו מעניק לדיסקין פסל יונה כחולה (צילום: משה מילנר - לע"מ)

יורם כהן נכנס ביום א' אחר הצהריים לתפקיד ראש השב"כ, בטקס שנערך בלשכת ראש הממשלה ביום א' אחר הצהריים.

 

ראש השב"כ החדש מתחיל קדנציה בת חמש שנים, ומחליף את יובל דיסקין, המסיים שש שנים בתפקיד.

 

חילופי התפקידים היום בלשכת ראש הממשלה, התנהלו תחת עננה, שכן בשב"כ הופתעו מבחירתו של כהן – בניגוד להמלצת דיסקין למנות את הסגן הנוכחי י'. העננה נובעת מן הטענות לפיהן גורמים פוליטיים המזוהים עם הימין, הפעילו לחץ על נתניהו לבחור בכהן חובש הכיפה, ולא ב-י' שהוביל קו נוקשה (בתיאום עם דיסקין) כנגד הפרות סדר מצד יהודים ביהודה ושומרון, בעת שהיה ממונה על האגף הרלוונטי בארגון, לפני מספר שנים. הטענות על מעורבות פוליטית לא הוכחשו באופן פורמלי, ולדברי גורמים ביטחוניים "יש בכך מסר שלילי ביותר כלפי המשרתים בשב"כ".

 

המתיחות לא ניכרה בטקס.

 

נתניהו אמר לדיסקין: "36 שנים אתה משרת את המדינה: 3 שנים בצה"ל ו-33 שנים בשב"כ, מתוכן 6 כראש השב"כ. גילית מסירות, מקצועיות ומנהיגות והתוצאות מדברות בעד עצמן: חלה ירידה חדה מאוד בשיעור האבדות וירידה גדולה מאוד בהיקף הפיגועים".

 

ראש השב"כ החדש אמר: "השב"כ הוא ארגון ממלכתי, המשרת את כלל אזרחי המדינה, ללא פניות, בין שמאל לימין, דתיים וחילונים, ערבים ויהודים.

השירות אינו מפקח על אוכלוסיית ומגזרים, אלא פועל מתוקף אחריותו כמוגדר בחוק שב"כ: סיכול ומניעה של פעילות בלתי חוקית, שמטרתה לפגוע בביטחון המדינה, בסדרי המשטר הדמוקרטי או במוסדותיו. השירות ימשיך לדבוק בערכיו, בדגש על ממלכתיות צרופה. פעילותו תהיה במסגרת החוק וברוחו, ובהנחיית הממשלה והעומד בראשה.

 

"האתגרים הביטחוניים עימם מתמודדת מדינת ישראל הולכים והופכים למורכבים יותר ויותר. די אם נזכיר את הטלטלה הקשה העוברת לאחרונה על מדינות במזרח התיכון. חוסר היציבות ובעיית המשילות הקשה, מהווים, בין השאר, כר נוח להאצת פעילותם של גורמים אסלאמיים קיצוניים ושל ארגוני טרור, וכן ליצירת פוטנציאל של איומים חדשים, הן על מושאי אבטחה של ישראל בחו"ל, והן בטרור המופנה לעבר גבולות ישראל ובתוך שטחה. פוטנציאל רע זה, מצטרף ומשפיע על איומים הקיימים, ושעוד נכונו לנו, מהזירה הפלסטינית.השירות יידרש להתאים, במהירות יחסית, את היערכותו האסטרטגית למציאות האזורית המשתנה".

 

"יחד עם רעי המסורים, עובדי ועובדות השירות, נמשיך, ביתר שאת, לפעול מתוך אמונה בצדקת הדרך, בתבונה מקצועית, ביצירתיות, בהתמדה ובנחישות אל מול האתגרים הקשים העומדים בפני מדינת ישראל – ונוכל להם!"

 

 

You might be interested also