מפקד פו"ם: פייסבוק יותר מעודכן מדו"ח המודיעין

"המזרח התיכון משתנה לנגד עינינו", אמר תא"ל נועם תיבון, מפקד המכללה לפיקוד ומטה, בכנס לביטחון לאומי של מכון פישר למחקר אסטרטגי לאוויר וחלל

מפקד פו"ם, תא"ל נועם תיבון (צילום: דובר צה"ל)

בכנס לביטחון לאומי שנערך היום (רביעי) בבית חיל האוויר בהרצליה על ידי מכון פישר למחקר אסטרטגי אוויר וחלל, אמר מפקד המכללה לפיקוד ומטה של צה"ל, תא"ל נעם תיבון, כי ''אזור המזרח התיכון משתנה לנגד עינינו. סוריה משתנה והדבר מקרין על האיזור כולו. צבא המדינה של סוריה הפך לצבא של טרור וגרילה. אנו נאלצים להילחם היום בארגונים שהשתלטו על מדינות דרך רחישת לב העם".  לגבי ארגוני הטרור דוגמת חמאס וחיזבאללה הוסיף תא"ל תיבון כי "יתכן והטרור מחזיק צבא חזק יותר מאשר צבא המדינה, אך אין לו כל אחריות מדינתית. העם מגן על הארגון משום שהוא מספק להם חינוך, דת, ופרנסה. כך הוא רוכש את אמונו של העם".

לדברי תא"ל תיבון, גם גורמי המודיעין עוברים שינויים המביאים לכך שהמלחמה נעשית אחרת. "כיום, פעילי הטרור עושים שימוש מרובה באתרי שיתוף, שלהם השפעה בעולם הערבי. רשת הפייסבוק מעודכנת יותר מכל דו"ח מודיעיני שיכתב", אמר תא"ל תיבון.

לדברי מפקד פו"ם, צה"ל ידע להילחם בטרור בכל מקום בו יימצא: "אנו נילחם בערים, בשטח בנוי, באזורים אזרחיים או הרריים בלבנון - בכל מקום בו גורמי הטרור מתבססים ומתחבאים".

"צה''ל לא מפחד להיכנס לשום תווך'', אמר תא"ל תיבון, ''החיילים לומדים להילחם בתעלות, בשטח הררי, בשטח בנוי ובכל שטח שבו הטרור נמצא. המלחמה הקרקעית מתקיימת כיום בתנאי שטח בנוי, צה"ל עושה שימוש בנשק מדוייק על מנת לצמצם ולמנוע פגיעה בחפים מפשע".

תא"ל תיבון ציין בדבריו כי הוא תומך בכיבוש שטח לטווח זמן קצר: "הטעות היא שאנו נתקעים למשך 10 שנים כדי להשיג את המבוקש. עלינו ללמוד לעשות זאת תוך כמה שבועות בלבד- לכבוש, לטהר את השטח מהנהגה טרוריסטית, ולצאת". עוד הוסיף תיבון כי "בהתמודדות מול הטרור יש צורך במבצעים מיוחדים בעומק האויב דוגמת חיסולים."חיסול בן לאדן בנה כוח עבור ארצות הברית. אנו לא מבצעים פעולות מסוג זה מספיק, וזה מה שיכול להטות את המערכה".

לדברי תיבון, "בכל מקום שבו דרכו החיילים, צומצמה הפעילות העוינת. ירי הרקטות בעת ''עופרת יצוקה'' לעבר יישובי ישראל צומצם. הדבר מוכיח ששליטה בשטח מאפשרת חופש פעולה קרקעי ומניעת פעולות טרור''. עוד אמר תיבון כי הכוח נמצע בידי הכוחות הקרקעיים וכי עדיף לבצע פעולות מהקרקע ולא מהאוויר: "על מנת להכריע את הטרור, עדיף (רובה) M-16 על פני (מטוס) F-16".

כמי שכיהן בעבר כמפקד אוגדת איו"ש אמר תא"ל תיבון כי גישה זו הוכחה גם ביהודה ושומרון. "ישנן הוכחות לכך שאפשר לנצח את הטרור. גדר ההפרדה שבנינו צימצמה את פעולות הטרור והיא מצדיקה עצמה. צה"ל הצליח לצמצם את מספר הנפגעים מפעולות טרור בין השנים 2002 ל-2009". עוד הוסיף תיבון כי "ישנה ירידה דרסטית במספר הנערים שרוצים להיות שהידים, זאת במקביל לעלייה בכלכלה. מי שחופר היום תעלות ברצועת עזה ומי שמבצע פיגועים עושה זאת בעיקר בשביל פרנסה ולא לשם טרור".

You might be interested also

Turkey's President Tayyip Erdogan attends the NATO summit in Brussels on June 14. Kenzo Tribouillard/Pool via REUTERS

President Erdogan and the syndrome of neglect: after years of hyperactivity, the Turkish leader is completely isolated

Commentary:  Turkey has been sidelined because of the adventurism of its president, following a decade of reckless and counterproductive political and military moves. Erdogan will find it difficult to break the isolation without a clear change of course towards a more moderate approach in domestic policy and a rapprochement with the West in foreign policy