תחזית הסייבר של סייברארק לשנה הבאה

דיפ-פייק, 5G וקבלת החלטות גרועה - כל אלו נכללות בתחזית של מומחי סייברארק לשנת 2021

bigstock

כיצד תשפיע התלכדות זו של כוחות ואירועים שאיש לא העלה על דעתו ב-12 החודשים הבאים? אלה התשובות של כמה ממומחי חברת סייברארק. 

איי אבטחה אישיים משנים את הלך המחשבה של התוקפים
ככל שעוד חברות בוחנות אסטרטגיות עבודה מרחוק לטווח ארוך, ימשיכו סביבות המחשוב המבוזרות להתרחב. כעת, כשעובדים רבים עובדים מהבית, הם נכנסים למערכות ולמשאבי החברה באמצעות רשתות ביתיות והתקנים אישיים שאינם מאובטחים. עובדה זאת הופכת כל אחד מהמשתמשים לאי בפני עצמו שבו אמצעי האבטחה של החברה אינם אפקטיביים. לפיכך פעולות אישיות של כל אינדיבידואל מאיימות על האבטחה התאגידית במידה רבה יותר מאי פעם.

"איי האבטחה" האלה הם הסיבה שאנו רואים את מחזור המתקפה משתנה ממתקפות רחבות במודל ההנדסה החברתית של "רסס והתפלל" (Spray and pray) למודל אישי וממוקד מאוד המופנה למשתמשים המחזיקים בגישה פריבילגית למערכות, נתונים ותשתיות רגישים. 

בעוד שתוקפים בדרך כלל מסתמכים על תנועה רוחבית תוך ניסיון להשיג דריסת רגל ואז לשפר את הגישה ולנוע לרוחב הרשת עד להגעה ליעד הרצוי, איי האבטחה האישיים שנוצרו בעקבות המעבר לעבודה מהבית מגבילים את התוקף לרמת הגישה הספציפית שהוענקה למשתמש המסוים. 

התוצאה היא מעבר לתנועה אנכית כאשר  התוקפים מכוונים למשתמשים אישיים כגון משתמשים עסקיים, בהתאם למשאבים שאליהם יש להם גישה - בין אם לקונסולות אדמיניסטרטיביות ורשומות פיננסיות או לנתונים תחרותיים.

הדיפ-פייק (Deepfake) מתחיל להופיע במתקפות ארגוניות 
deepfake היא מדיה סינתטית או כזאת שעברה מניפולציה כך שסרטון או תמונה של אדם מוחלפים באלה הנראים ונשמעים כמו אדם אחר. המושג של דיפ-פייק מככב בדיונים תרבותיים ומתואר כאיום העלול להשפיע על דעת הקהל, להזיק למוניטין ועוד. 

אולם ככל שנמשכת מגמת המתקפות האישיות, אנו צופים שימוש בדיפ-פייק גם כנגד ארגונים, לא בהכרח כדי לזרוע פניקה ובלבול אלא כאמצעי המגביר את השפעת מתקפות ההנדסה החברתית. 

ה-5G מוביל למתקפת מניעת שירות מבוזרת (DDoS) 
ה-5G, למרות שהוא מאפשר לעסקים להאיץ את הטרנספורמציה הדיגיטלית וליצור חוויות דינמיות עבור הלקוחות, מרחיב גם את שטח ההתקפה באופן אקספוננציאלי ככל שגדל מספר ההתקנים המחוברים. כתוצאה מכך, ארגונים נחשפים לסיכונים חדשים.

גוגל חשפה לאחרונה כי ב-2017 נפגעה ממתקפת DDoS בקצב של 2.5 Tbps. זוהי המתקפה הגדולה ביותר שתועדה אי פעם, גדולה יותר אפילו ממתקפת 2.3 Tbps על אמזון ב-2018. לשם השוואה, מתקפות אלו גדולות פי ארבעה ממתקפת Mirai Botnet ב-2016 אשר פגעה ביותר מ-600 אלף התקנים ונקודות קצה של האינטרנט של הדברים. מתקפות עצומות אלו צפויות להחוויר אל מול מתקפות שלילת השירות המסיביות והתכופות יותר שיתאפשרו ככל שפריסת ה-G5 תתרחב. 

קבלת החלטות גרועה 
מגפת הקורונה יצרה לחצים עצומים על עובדים ומשפחותיהם. אי הוודאות הכלכלית והמעבר לעבודה או לימודים מרחוק הכניסו רבים למציאות בלתי מוכרת. ההתמודדות החדשה דוחפת יותר עובדים להחלטות גרועות בכל הקשור לאבטחת סייבר ויוצרת גל חדש של תוקפים מתוך הארגון.

כפי שכבר ראינו ב-2020, תוקפים מציעים לעובדים בארגון בעלי גישה פריבילגית תמריצים כספיים מפתים לשתף או להדליף "בשוגג" את הרשאות הגישה שלהם. בנוסף, גישה פריבילגית לדארק ווב (dark web) פופולרית היום יותר מתמיד. חלק מהדו"חות מציינים שהתוקפים מוכנים לשלם יותר עבור גישה פריבילגית לרשתות תאגידיות, VPNs ותחנות עבודה. התמורה הכספית הפוטנציאלית, בשילוב עם חרדה כלכלית מוגברת, מובילות לאיומים חדשים שארגונים נדרשים להתמודד עמם.

אולי יעניין אותך גם

הטלפונים החדשים של זום. קרדיט צילום: באדיבות החברה

זום משיקה שירותי טלפוניה בישראל

שירות ה-Zoom Phone, שכבר מוצע בעשרות מדינות, מאפשר ללקוחות להשתמש באפליקציה אחת מאוחדת לצורך שיחות טלפון, פגישות וידיאו וצ׳אט