מאות אנשי קבע בסיכון

15 אחוזים מהגברים בקבע סובלים מהשמנת יתר. סגן הרמטכ"ל הורה על הקמת וועדה מיוחדת. "יש לכך השפעה ישירה על כשירות הצבא"

"ההשמנה היא בעיה לאומית" (צילום: איתי כהן)

בצה"ל מזהירים: אנשי הקבע בסכנת השמנה. על פי הנתונים שנבדקו בחיל רפואה 15 אחוזים מהגברים ו- 12 אחוזים מהנשים בקבע סובלים מהשמנת יתר שמוגדרת כמחלה, ומסכנת את בריאותם באופן מדי.

מדובר באנשי קבע שחישוב ה-בי-אם-איי שלהם, שכולל את היחס בין המשקל לגובה, הוא מעל 30, כאשר ערך תקין אינו עולה על 25 . גם בקרב המתגייסים, הנתונים אינם מזהירים: חמישה אחוזים מהמתגייסים ושני אחוזים וחצי מהמתגייסות עולים על מדים כשמשקלם העודף נחשב למסוכן וכזה העשוי לגרום למחלות לב. נתונים דומים קיימים גם בקרב המשתחררים.

בשנים האחרונות לא נרשם שינוי ניכר בנתוני השמנת היתר של אנשי הקבע, אך ביחס לעשורים הקודמים ישנם כיום בצה"ל יותר לובשי מדים שמשקלם מהווה סכנה יומיומית.

צה"ל לא עומד מנגד בזמן שמגמת ההשמנה פוגעת בחייליו: על פי הוראת סגן הרמטכ"ל, האלוף יאיר נוה, הקים קצין הרפואה הראשי (קרפ"ר), תא"ל ד"ר נחמן אש, ועדה שתקבע תוכנית צה"לית להתמודדות עם ההשמנה. בוועדה חברים נציגים מחיל הרפואה, ממחלקת הכושר הקרבי בזרוע היבשה, מחיל הלוגיסטיקה הממונה על הכשרת הטבחים, ממחלקת הפרט באכ"א, מחיל החינוך והנוער ומדובר צה"ל.

הוועדה, שהתכנסה לראשונה לפני כשבועיים, צפויה לפרסם את המלצותיה בקיץ הקרוב, ולהשפיע על תחומים רבים, ביניהם רכישת מזון וחינוך ביחידות. "ההשמנה היא בעיה לאומית אשר מתרחבת בחברה הישראלית, ועל כן, נותנת את אותותיה בצה"ל, שהוא ראי החברה", הסביר רע"ן בריאות הצבא בחיל הרפואה, סא"ל ד"ר מייקל הרטל. "ההשמנה קובעת את בריאותו של הפרט, תפקודו והיכולת שלו לבצע את משימותיו. לכך יש השפעה ישירה על כשירות הצבא".

לדברי סא"ל ד"ר הרטל, לצה"ל תפקיד חשוב במלחמה בהשמנה. "מעבר לבעיה הבריאותית, יש לנו מחויבות לערך הדוגמה האישית בצה"ל", הוסיף סא"ל ד"ר הרטל. "צה"ל הנו אחד הגופים המשפיעים ביותר על דמות החברה, ולכן חשוב מאד שניאבק בנושא ההשמנה".

גם מי שכבר יצא מהמשרד ועלה על בגדי ספורט, צריך לזכור לשמור על תזונה נכונה. הדיאטנית חלי ממן, המנהלת רשת קבוצות תמיכה להרזיה, מדגישה את חשיבותה של ארוחת הבוקר בצבא, שרצוי שתכלול ביצה, גבינות לא שמנות, ירקות ומעדנים. "חשוב להקפיד גם על ארוחות ביניים ולקחת מחדר האוכל סנדוויץ' או פרי, כדי שלא נמצא את עצמנו בשקם ב- 11 בבוקר", ציינה. "מומלץ לאכול בסך הכול שש ארוחות ביום, כלומר ארוחה בכל שלוש שעות. העניין בבסיס הוא רק להתארגן נכון. המוצרים כבר קיימים ופשוט צריך לדעת לבחור".

 


הכתבה פורסמה לראשונה בגיליון מס' 23 (3089) של השבועון הצבאי "במחנה"

 

You might be interested also