לבד בצריח

מפקד חטיבת שריון לשעבר על הסיבות לירידה באטרקטיביות של חיל השריון 

סירובם של כמעט 100 מגויסים להתייצב בחיל-השריון הוא אירוע מפתיע, לכאורה מאוד מפתיע, אולם ניתן לומר ביושר שזוהי כתובת שהייתה שנים על הקיר: הירידה באטרקטיביות של החיל היא תהליך שמתחולל זמן רב, וניתן לומר שהאירוע האחרון הוא בבחינת טלטלה שמחייבת שינוי מהותי, ולא בדרך שבה הנוער נוהג, אלא בדרך שבה החיל נתפס בציבור.

בהיותי מפקד צעיר קיבלתי פיקוד על מוצב הבופור בלבנון זמן קצר לאחר תקרית חמורה, בה כוח חזבאללה תקף מוצב והניף על סוללותיו דגל, וללא שאף אחד מלוחמיו נפגע. אילולא מחלקת טנקים במוצב שיצאה להתקפת נגד, האירוע הזה היה מסתיים אחרת. ימים ספורים לאחר מכן תוקף כוח חזבאללה פתיחת ציר. בכוח צה"ל נפגעו 4 לוחמי חי"ר, ושוב חיזבאללה יוצא ללא פגע.

שרשרת אירועים זו הובילה להדחת הפיקוד על המוצב, ולהכנסתי באופן מיידי לתפקיד. העלייה לרכס לוותה בתובנה כי למציאות שהתוותה יש משמעות כפולה, הראשונה, שנדרש לתת לחזבאללה מכה אחת אפיים. והשנייה שזו הזדמנות לנו, לוחמי השריון, להציג יכולת התמודדות אחרת עם האיום.

שבועיים לאחר קבלת הפיקוד על המוצב ניסתה לתקוף אותנו חוליית מחבלים. במגע הראשון כוח הטנקים במוצב פגע בחולייה, וחיסל חלק מחבריה. בשלב השני צרנו על הבית ופגענו בשאר המחבלים. כמעט וכל הפעולה בוצעה על-ידי כוח השריון. בעקבות האירוע ערוצי התקשורת בישרו לעם ישראל ש..."כוח חי"ר בשילוב שריון השמיד את המחבלים"...

מפקד הגזרה נדהם מהאירוע – תוצאה מוחצת של 5:0 לטובתנו, דבר שזמן רב באותה תקופה לא התרחש. כשהגיע מפקד האוגדה למקום הוא תאר את המצב : "אירוע מדהים, יש שחושבים שאתה צריך לקבל ציון לשבח, אך אני חושב שביצעת את המוטל עלייך, ולכן איני תומך", ואני הנהנתי בהבנה.

חודש לאחר מכן, בכינוס של מפקדים בפיקוד הצפון צפיתי בכל חברי מחטיבת גולני מקבלים אותות הצטיינות וצל"שים, כשאנו, מפקדי השריון, עומדים בצד ומוחאים להם כפיים. פקודיי שאלו אותי לאחר מכן, איך זה ייתכן שאין אף שריונר על הבמה. אך אני נהגתי בלויאליות, והסברתי להם שיש לנהוג בצניעות, זאת למרות שכשסיימנו את הפעילות בגזרה התוצאה הייתה כבר 20:0 לטובתנו, השריונאים.

צניעות היא ערך חשוב, אולם במצבים מסוימים נדמה שהיא אינה משתלמת, שהרי בסופו של יום גאוות יחידה מתבססת על מורשת, על מצוינות, ולא פחות מכך, על הכרת ההערכה של המערכות הבכירות כלפי העוסקים במלאכה – זוהי הוויה שיוצרת תודעה.

לאורך שנים התחבא השריון מאחורי מסך פעילות שממעטים לדבר עליה, ואם כבר היו מוצאים "ספיחים" לתקשורת, אז בשם עלום כגון "כוח חי"ר בשילוב שריון והנדסה" למשל. במציאות בה הלחימה היא נגד טרור, והאירועים מתאפיינים בפעילות רגלית, כל מפגש של טנק עם איום הופך להיות אירוע חריג. שנים על גבי שנים התרחשו אירועים כאלו, אולם השריון הצטנע ומישהו אחר זכה בקרדיט.

עתה, כשדור הלך ודור בא, נערים מסרבים להתגייס לשריון, שכן יש יחידות אטרקטיביות יותר. לכאורה מצב מאוד צורם, אך לאור הדינמיקה המתוארת, מובן כי לתדמית יש חשיבות, והיא משתקפת דרך "סוכני התיווך": המדיה, צה"ל, בתי-הספר, ולא פחות מכך, ההורים.

השירות ארוך השנים בחיל השריון עיצב אותי מחדש, בנה אותי, יצק בי ערכים, והפך אותי לאדם אחראי, סקרן, למדן, וחותר למצוינות. לפני מספר שבועות, עת הובלתי את בתי הבכורה לקראת ההתייצבות בצה"ל, הבנתי שהשירות הזה עשה עוד משהו: הערכים שועתקו לדור הבא, הדור שייעצב את עתיד המדינה. כשבתי הסבירה לי מה חשוב לה בשירות הצבאי, הבנתי באופן חד וברור שהערכים האלו הם המתכון המנצח. הערכים האלו הם ערכי השריון: יוזמה, מקצועיות, משמעת ואחריות.

הכותב הינו אל"ם במילואים, מפקד חטיבת שריון לשעבר, כיום חוקר ומרצה במדעי-המדינה 

הוסף תגובה חדשה

בשליחת תגובה אני מסכים/ה לתנאי האתר
To prevent automated spam submissions leave this field empty.
Image CAPTCHA

לכל הלוחמים מקום בשדה הקרב - זוהי מהות הקרב המשולב. יחד עם זאת, איציק רונן צודק לחלוטין בקובלנותיו על שחיקת התדמית של השריונאים. זה לא צריך להיות כך - וזה לא חיי להיות כך. גם צבא שמנהיגו חובש כומתה חומה או אדומה יכול לתת קרדיט לשריון, ודבר לא ייגרע ממנו.

Students with a 2:2 degree AND a minimum of 2-3 years <br><br> of relevant experience might likewise be thought about.<br><br> <br><br> <br><br> Also visit my homepage; <a href="http://www.zghongwei.com/comment/html/index.php?page=1&id=120706">IT support Aberdeen</a>

Biomass is biological product originated from living, or just recently living organisms.<br><br> <br><br> <br><br> Here is my weblog MES Power - http://doanthanhnien.dcs.vn/?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=211212