התחמשות מואצת: איראן מגדילה את ייצור הטילים ומעוררת דאגה עולמית

צילומי לוויין עדכניים חושפים את ההרחבה של מתקני ייצור הטילים באיראן, שייתכן ומיועדים להגברת קצב הייצור ולספק טילים לבעלות בריתה – רוסיה, החות'ים וחיזבאללה

התחמשות מואצת: איראן מגדילה את ייצור הטילים ומעוררת דאגה עולמית

צילומי לוויין מראים מאמצי הרחבה ניכרים של שני מפעלים איראניים לייצור טילים בליסטיים. חוקרים בארה"ב סבורים שההרחבה מיועדת להגביר את הייצור, עובדה שאושרה על ידי אישי ממשל איראניים בעילום שם. דיווח של רויטרס. 

באוקטובר 2022, מדווחת סוכנות רויטרס, נחתמה עסקה לפיה איראן הסכימה לספק טילים לרוסיה, הזקוקה להם למלחמה באוקראינה. טהרן מספקת טילים גם לחות'ים בתימן ולחיזבאללה בלבנון, שתיהן חברות ב'ציר ההתנגדות' נגד ישראל הנתמך על ידי איראן.

צילומי לוויין של חברת PLANET LABS של הבסיס הצבאי מודרס, שנעשו בחודש מארס, ושל מתקן ייצור הטילים KHOJIR, שנעשו באפריל, מראים יותר מ-30 מבנים חדשים בשני הבסיסים שנמצאים ליד טהרן והם פועלים בפיקוח משמרות המהפכה. 

רבים מהמבנים מוקפים בחומות עפר אופייניות למתקנים לייצור טילים ומיועדות למנוע התפשטות פיצוצים של חומרים נפיצים מבניין אחד למשנהו, כך מסביר ג'פרי לואיס מהמכון ללימודים בינלאומיים במונטריי.

הרחבת המתקן בחוג'יר החלה בחודש אוגוסט אשתקד ובבסיס מודרס בחודש אוקטובר. שלושה אישי ממשל איראניים אישרו שמרחיבים את שני המתקנים כדי להגביר את קצב הייצור של טילים בליסטיים.

בכמה מהמבנים מייצרים חלקי טילים שיימכרו לרוסיה וחלקי כטמ"מים או רחפנים שמיועדים לחות'ים וטילים לחיזבאללה. משלחת איראן באו"ם סירבה להגיב לדיווח של רויטרס, ואילו טהרן מכחישה ייצור טילים לרוסיה ולחות'ים.

ג'פרי לואיס ממכון מונטריי אמר כי ידוע שרוסיה מחפשת טילים זולים, ופנתה לשם כך לאיראן ולצפון קוריאה. כל הרחבה של ייצור טילים ופלטפורמות לא מאוישות באיראן היא מקור לדאגה בארה"ב. 

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית