מסוקי הדור החדש: כיצד משרד האנרגיה של ארה”ב נערך לאסונות גרעיניים

המסוקים החדשים, שמוצבים בבסיסי חיל האוויר אנדרוס ונליס, ישמשו לאיסוף נתונים קריטיים לאחר תקיפות גרעיניות

מסוקי הדור החדש: כיצד משרד האנרגיה של ארה”ב נערך לאסונות גרעיניים

By Contando Estrelas - commons.wikimedia, CC BY-SA 4.0, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=134597840

לצי המטוסים של משרד האנרגיה של ארה"ב מצטרפים שני מסוקי AW139 תוצרת ליאונרדו, שמיועדים ומצויידים למדוד ולמפות רמות קרינה גרעינית. 

מסוקים אלו נמצאים בכוננות לקריאה לאסוף נתונים חיוניים לאחר תקיפה או אסון גרעיני. הם נקראים לערוך סיורים וסריקות מוקדמים לפני אירועים ציבוריים גדולים כמו השבעת נשיא חדש או אירוע הספורט ההמוני 'סופר באול'. שני המסוקים החדשים של ליאונרדו יחליפו מסוקי BELL 412 ישנים שמילאו תפקידים אלו במשך 30 שנה.

המסוקים יהיו חלק ממערך המדידות האווירי של משרד האנרגיה שפועל עבור כל הארגונים והגופים הקשורים לאנרגיה גרעינית, כמו מינהל הביטחון הגרעיני (NNSA). 

מסוק אחד חונה דרך קבע בבסיס חיל האוויר אנדרוס והשני בבסיס חיל האוויר נליס בנוואדה כדי שכל אחד מהם יהיה קרוב וזמין במקרה של אירוע גרעיני. מנהלת מינהל הביטחון הגרעיני, קסיה מנדלסון, מסרה ל-WAR ZONE שהמידע שמספקים צוותי מסוקי הקרינה מועבר לידיעת מוסדות המדינה והשלטונות המקומיים, ויש לכך חשיבות בעת קבלת החלטות בתחומי רפואה ובריאות הציבור.

מדידות קרינה גרעינית מבצעים במשרד האנרגיה גם מטוסי ביצ'קרפט קינג אייר 350ER דו-מנועיים בהם מותקן ציוד מיוחד לגילוי חומרים רדיו-אקטיביים ונתוני קרינה. אחת המשימות של צוותי מטוסים אלו היא לגלות "פצצות מלוכלכות" שמכילות חומר נפץ רגיל ומפיצות חומר רדיו-אקטיבי.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית