המטוסים הסודיים של חיל האוויר האמריקני: מאחורי הקלעים של מבצעי הסיוע בעזה

ה-E-11A של חיל האוויר האמריקני, מטוסים אזרחיים שהוסבו למשימות צבאיות, מספקים מודיעין קריטי ומבצעים גיחות הצנחה מורכבות בעזה, במאמץ בינלאומי למתן סיוע הומניטרי

המטוסים הסודיים של חיל האוויר האמריקני: מאחורי הקלעים של מבצעי הסיוע בעזה

By Capt. Anna-Marie Wyant - This image was released by the United States Air Force with the ID 190404-F-TQ740-105 (next). Public Domain, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78294165

בגיחות הצנחת הסיוע ההומניטרי לעזה נעזרו מטוסי התובלה של חיל האוויר האמריקני במטוסי E-11A, המוגדרים כ'מטוסי ממסר אלקטרוני'. משימתם היא לשתף נתונים ומידע עם מטוסים אחרים בזירה ולהפיץ מודיעין, פקודות והוראות במרחב מבצעי.

מטוסי E-11A הם במקור מטוסי מנהלים אזרחיים מתוצרת בומברדייה, שהוסבו למטוסים צבאיים עמוסים בציוד אלקטרוניקה ותקשורת מתקדם של נורת'רופ גרומן. מטוסים אלו פעלו באפגניסטן, ובחודשים האחרונים, כך מדווח THE AVIATIONIST, פעלו "מאחורי הקלעים" מעל עזה.

טייסת הלחימה האלקטרונית 430 היא היחידה בחיל האוויר שמפעילה מטוסי E-11A, והיא השתתפה ביותר מ-30 גיחות הצנחת סיוע. הטייסת פועלת תחת פיקוד סנטקום, ומיקום בסיסה במזרח התיכון מסווג. 

חיל האוויר האמריקני ביצע בסך הכל 40 גיחות הצנחת סיוע לעזה יחד עם מטוסים של הקואליציה. מפקד הטייסת, קולונל קלייטון מק-קארט, הסביר שמטוסיו סיפקו למטוסי התובלה מידע ונתונים מבוססי קו ראייה ומעבר לקו הראייה, ומימשו "יכולות אלקטרוניות שונות". "אנו קולטים, מתרגמים, משמשים ממסר ומפיצים אינפורמציה," אמר מפקד הטייסת.

נמסר כי תפקיד מטוסי הממסר הוא גם לזהות איומים נגד מטוסי התובלה בזירה, לתקן נתיבים, לקלוט, להעביר ולהפיץ פקודות והוראות של מטוסים שכנים ושל מפקדים על הקרקע. בצוות של מטוס E-11A שני טייסים בעלי יכולת להעביר חומר במהירות רבה מאגף המבצעים של סנטקום בקטאר לשותפים בקווי החזית.

טווח המטוס הוא 6,900 מייל וגיחה אופיינית נמשכת עשר שעות. המטוס מצויד בתקשורת לוויינית. בסיס האם של הטייסת הוא בסיס חיל האוויר רובינס במדינת ג'ורג'יה.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית