מסעוד פזשקיאן נבחר לנשיאות איראן: תקוות לשינוי או המשך המדיניות הקיימת?

מסעוד פזשקיאן, מנתח לב ומתון מדיני, נבחר לנשיאות איראן בעקבות מותו של הנשיא ראיסי. האם הוא יצליח להביא לשינוי אמיתי במדינה הנשלטת על ידי המנהיג הרוחני העליון חמינאי?

מסעוד פזשקיאן, מנתח לב בן 69 שנחשב לדמות מדינאית מתונה יחסית, נבחר לתפקיד נשיא איראן בעקבות מותו של הנשיא הקודם, איברהים ראיסי, בתאונת מסוק במאי האחרון. הבחירה בפזשקיאן עוררה תקוות בקרב מומחים ומבקרים כאחד, לאור האפשרות שהוא יאמץ מדיניות חוץ פרגמטית ויפעל להפגת המתיחויות עם מעצמות זרות.

מדיניות חוץ פרגמטית והסכם הגרעין
מומחים מעריכים כי פזשקיאן עשוי לפעול לחידוש הסכם הגרעין מ-2015, מהלך שיכול לשפר את מעמדה של איראן בזירה הבינלאומית ולהביא להקלות כלכליות על המדינה. מדיניות חוץ פרגמטית עשויה להפחית את המתחים עם מעצמות זרות, דבר שיכול לתרום ליציבות אזורית וכלכלית.

תקוות לליברליות חברתית ופלורליזם פוליטי
ישנם המאמינים כי פזשקיאן עשוי לנסות לקדם ערכים של ליברליות חברתית ופלורליזם פוליטי באיראן. עם זאת, סוכנות רויטרס מדווחת כי ישנם ספקות בטהרן לגבי יכולתו של הנשיא החדש לממש הבטחות אלו, בעוד המנהיג הרוחני העליון, אייתוללה עלי חמינאי, ממשיך להחזיק בכוח הפוליטי העליון במדינה.

הצהרת הנשיא החדש
בהודעתו לאחר בחירתו, קרא פזשקיאן לבני עמו ללכת בעקבותיו בדרך הארוכה והקשה. "אני נשבע שלא אנטוש אתכם בדרך הזאת," הכריז. בחירתו של פזשקיאן טעונה אישור רשמי של המנהיג העליון ושל הפרלמנט, והוא צפוי להיכנס לתפקידו בעוד כמה ימים.

מקורות בטהרן
מקורות בטהרן מציינים כי הנשיא החדש מקורב למנהיג הרוחני, דבר שעשוי לסייע לו לתווך בין פלגים יריבים. עם זאת, אותם מקורות מעריכים כי פזשקיאן לא יוכל להביא לשינויים יסודיים במדינה. השפעתו כנשיא עשויה להתמקד בסגנון ההצהרות וההודעות הרשמיות ובמעורבותו בבחירת יורשו של המנהיג העליון חמינאי, בן 85.

העתיד יגלה אם פזשקיאן יצליח ליישם את המדיניות שהוא מבטיח, או שמא המנהיג הרוחני ימשיך להיות הדמות המרכזית והמכריעה באיראן.

img
פרשנות | כוח צבאי משמעותי של נאט״ו יכול להקטין הסתברות למלחמה גרעינית באירופה
דעה | אופציה צבאית ישראלית תוכל לרסן את איראן 
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית
קבוצת SQLink רוכשת את ZIGIT הישראלית